اوقات شرعی       جستجو         پیوندها        تماس با ما
شنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۹
 
ارسال شده در تاریخ چهارشنبه 12 خرداد 1395             نسخه قابل پرینت

نشست زمین در جنوب تهران به یک میلیمتر در روز رسیده

از بین ۱۰ کشور پر خطر از نظر مخاطرات طبیعی، ایران در رتبه سوم قرار دارد و این در حالی است که ۱۰ درصد جمعیت کشورمان در معرض خطر مخاطرات زمین‌شناسی قرار دارند که باید این مساله مورد توجه جدی قرار گیرد. روز گذشته رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور درباره مخاطرات زمین پایتخت هشدار داد.

به گزارش ایسنا، محمدتقی کره‌ای با ارائه گزارشی از مخاطرات زمین‌شناسی و تدقیق پهنه‌های گسلی شهرتهران بابیان اینکه در بررسی مخاطرات زمین‌شناختی در جهان می‌بینیم که با وجود افزایش مخاطرات، تعداد کشته‌ها رو به کاهش است، گفت: با این حال در کشور ما اینچنین نیست و از ۴۳ مخاطره شناخته شده در جهان ۳۲ پدیده در ایران رخ داده است. او با بیان اینکه ۹۷ درصد شهرهای ایران درمعرض زلزله قرار دارند، عنوان کرد: همه شهرهای کشور در معرض سیلاب و زلزله قرار دارند و ۳۰۰ دشت نیز در معرض نشست زمین قرار دارد.

او با بیان اینکه از سال ۶۳ تلاش شده است که گسل‌های زلزله شهر تهران شناخته شود، گفت: با این حال به نظر می‌رسد تعداد گسل‌ها بیشتر از این میزان باشد. کره‌ای با بیان اینکه نقشه لغزش‌های زمینی تهران احصا شده است، خاطر نشان کرد: پیرامون تهران محلاتی وجود دارد، دقیقا روی زمین لغزش‌ها بنا شده‌اند و هر کجا شما دیدید سنگ‌های ریز و درشت روی یکدیگر انباشته شده‌اند، مطمئن باشید که پدیده بهمن سنگی رخ داده که می‌توان به عنوان مثال محل ساخت بیمارستان محک را نام برد که دقیقا روی پدیده بهمن سنگی ساخته شده است. او با انتقاد از شیوه ساخت و ساز در تهران گفت: نحوه شهرسازی در تهران به گونه‌ای است که دره‌های بزرگ را قطع می‌کند و در زمان سیلاب، آب از کانال‌هایی که طراحی شده است عبور نکرده و برای تهران خطرات جبران‌ناپذیری در پیش خواهد داشت. کره ای با بیان اینکه اتوبان همت روی خط روددره به عرض ۴۰۰ متر طراحی شده است، بیان کرد: اگر سیلابی در تهران رخ دهد، امکان عبور از این خط را ندارد و تهران قطعا با مشکلاتی مواجه می‌شود. رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور با بیان اینکه نباید بر روی روددره‌ها اتوبان احداث می‌کردند، گفت: اتوبان امام علی (ع)، چمران و... بر روی روددره ساخته شده است که پیشنهاد می‌شود سیستم هشدار بالادستی قوی ایجاد شود تا بتوانیم در هنگام بروز حادثه مسیرهای بعدی را مسدود کنیم. او با بیان اینکه اگر در زمان وقوع سیلاب، رودخانه کن طغیان کند، به معدن خلیج و حتی فرودگاه مهرآباد خسارت وارد می‌کند، عنوان کرد: نشست زمین بسیار در شرایط فعلی باید مورد توجه قرار گیرد؛ به گونه‌ای که در جنوب تهران نرخ نشست زمین به یک میلی‌متر در روز رسیده است و این در حالی است که بالاترین نرخ در مکزیکو سیتی که سالانه ۳۲ سانت است، ثبت شده و تهران در جهان دارای رکورددار نشست زمین با نشست سالانه ۳۶ سانت است. کره‌ای با بیان اینکه آتشفشان دماوند در ۵۰ کیلومتری زمین قرار دارد اما هیچ فکری به حال آن نکرده‌ایم، افزود: این در حالی است که وقوع و شدت آتشفشان قابل کنترل است. او درباره وضعیت گردوغبار تهران گفت: ذرات یک و دو میکرون نه‌ تنها وارد ریه می‌شوند، بلکه به راحتی وارد خون شده و زمینه‌ساز سرطان می‌شوند. عمده گردوغبار تهران نیز ناشی از این ذرات است. رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور درباره وضعیت آب‌های زیرزمینی نیز عنوان کرد: وقتی آب‌های زیرزمینی کم می‌شود، آب باقیمانده با مواد معدنی زمینی آلوده شده و می‌تواند سمی و سرطان‌زا باشد. کره ای با بیان اینکه در حوزه مخاطرات دو راهکار وجود دارد، گفت: در راهکار اول در منشا خطر باید فاصله بگیریم، اما در تهران این مهم امکان تحقق ندارد. بنابراین باید مقاوم‌سازی مقرون‌ به صرفه بناهای مهم شهر را در دستور کار قرار دهیم.

 
فیلم و صوت
 
    جدیدترین اخبار
صفحه نخست   |   تماس با ما    |     پیوند ها    |     جستجو    |     آب و هوا     |    RSS
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت محفوظ می باشد .
طراحی سایت : ایران طراح