اوقات شرعی       جستجو         پیوندها        تماس با ما
شنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۹
 
ارسال شده در تاریخ دوشنبه 24 خرداد 1395             نسخه قابل پرینت

تعطیلی شنبه به جای پنجشنبه و استدلال های موجود

مدتی است، موضوع تغییر در تعطیلات آخر هفته مطرح است و دولت در تلاش است تا تعطیلات پایان هفته را از پنجشنبه و جمعه به جمعه و شنبه تغییر دهد؛ آیا تعطیلی شنبه به ‌جای پنجشنبه می‌تواند طرح موفقی باشد؟ دلایل موافقان و مخالفان چیست؟

به گزارش «تابناک»، ارتباط با بازارهای جهانی و استفاده از ظرفیت‌های بیشتر این بازار، دلیل اصلی تلاش دولت برای تغییر تعطیلات آخر هفته در ایران است. هم اکنون بانک‌ها و مؤسسات ایرانی، روزهای پنجشنبه و جمعه تعطیل هستند و بیشتر بازارهای جهانی روزهای شنبه و یکشنبه و به این ترتیب برای انجام معاملات و داد و ستدها تقریبا چهار روز مفید هر هفته از دست می‌رود و همه اتفاقات باید در سه روز باقی مانده صورت بگیرد؛ اما با جابجایی یکی از دو روز تعطیلی از پنجشنبه به شنبه، حداقل یک روز کاری مفید دیگر برای ارتباط با بازهای جهانی ایجاد می‌شود. این طرح البته موافقان و مخالفانی هم دارد. بی‌شک تجار و بازرگانان و شرکت‌ها و مؤسساتی که با بازارهای جهانی در ارتباط هستند، از این طرح به شدت استقبال کرده و می‌کنند، ولی مخالفان این طرح هم برای خود استدلال‌های دارند.

برخی بر این باورند با تغییر تعطیلی از پنجشنبه به شنبه، هرچند روی کاغذ دو روز تعطیلی داریم، عملا سه روز تعطیلی در کشور وجود خواهد داشت و به این ترتیب، ضرر این کار از سودش بیشتر خواهد بود.

عده‌ای دیگر با استناد به آداب دینی، روز پنجشنبه را روز زیارت اهل قبور می‌دانند و همین مسأله را فضیلت تعطیلی پنجشنبه بر شنبه می‌دانند. عده‌ای دیگر هم مانند علی مطهری برای مخالفت خود با این طرح این استدال را مطرح می‌کنند که «شنبه روز تعطیلی یهودیان بوده و خوب نیست ما هم در این روز تعطیل باشیم».

 
فیلم و صوت
 
    جدیدترین اخبار
صفحه نخست   |   تماس با ما    |     پیوند ها    |     جستجو    |     آب و هوا     |    RSS
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت محفوظ می باشد .
طراحی سایت : ایران طراح