اوقات شرعی       جستجو         پیوندها        تماس با ما
شنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۹
 
ارسال شده در تاریخ دوشنبه 24 خرداد 1395             نسخه قابل پرینت

واکنش یک فیلمساز ایرانی به ساخت مولانا در هالیوود

 مجتبی راعی که از مدت‌ها پیش تصمیم داشت فیلمی درباره مولانا بسازد، گفت: ما پول نداشتیم درباره مولانا فیلم بسازیم اما دیگران پول دارند و می‌سازند.    

ایسنا، این فیلمساز درباره ساخت فیلمی درباره مولانا در هالیوود ادامه داد: مولانا شخصیتی نیست که فقط به ما تعلق داشته باشد و بزرگتر از آن است که بخواهیم صاحبش شویم.

راعی از مولانا به عنوان شخصیتی جهانی یاد کرد و افزود: این گونه نیست که امتیاز او صرفا به ما تعلق داشته باشد بلکه شخصیت‌هایی مانند مولانا جهان شمول هستند و به کل دنیا تعلق دارند.

وی که چندی پیش تصمیم داشت فیلم «طاووس مست» را درباره مولانا و با مشارکت ترکیه بسازد درباره دلایل ساخته نشدن این فیلم تصریح کرد: ما پول نداشتیم که مشارکت کنیم در حالی که قونیه (ترکیه) پول داشت و حالا هم هالیوود سرمایه خوبی از قونیه خواهد گرفت، البته ما هم می‌توانستیم این سرمایه را بگیریم اما چنین نشد.

راعی درباره بروز مخالفت‌های احتمالی در زمینه ساخت فیلم مولانا توسط هالیوود توضیح داد: طبیعی است هر اثر هنری موافقان و مخالفانی داشته باشد. اگر فضای افراطی و بی‌ادبانه حاکم نشود، چه اشکالی دارد که یک فیلم مخالفانی هم داشته باشد چون قرار نیست همه با یک اثر هنری موافق باشند.

وی در پاسخ به این پرسش که آزادی عمل فیلم‌سازان درباره‌ی پرداختن به شخصیت مولانا چگونه است؟ توضیح داد: واقعیت به خودی خود معیار نیست بلکه مهم دیدگاهی است که ما برای نگریستن به آن واقعیت پیدا می‌کنیم. دیدگاه‌های مختلف است که ارزش اثر هنری را می‌سازد. در حال حاضر کشورهای خارجی آزادی عمل دارند اما امتیاز آثارشان به خاطر این آزادی عمل نیست و مهم این است که آن‌ها از چه زاویه‌ای به موضوعات نگاه می‌کنند.

راعی خاطرنشان کرد: در مورد فیلم مولانا هم مهم این است که آن‌ها با چه نگاهی به این کاراکتر می‌پردازند و نشان دادن رابطه آزاد زن و مرد در مورد چنین اثری، امتیاز به حساب نمی‌آید.

سازنده فیلم «عصر روز دهم» و «ترنج» در پایان صحبتش به ایسنا گفت: ما آن فیلم را ندیده دعا می‌کنیم تا اثر خوبی بشود و امیدوارم چنین شود. همچنان که بازیگری مانند آنتونی کوئین با چنان مهارتی نقش حضرت حمزه عموی پیامبر را بازی می‌کند که هر یک از ما از دیدنش لذت می‌بریم. امیدوارم فیلم مولانا هم چنین اثری باشد که دیدنش به تماشاگران ما لذت بدهد.

مجتبی راعی در پاسخ به این پرسش که سرانجام ساخت فیلم «طاووس مست» چه خواهد شد؟ گفت: فعلا استراحت می‌کنم ضمن اینکه معتقدم شخصیتی مانند مولانا منحصر به یک فیلم نخواهد شد بنابراین ما هم می‌توانیم از زاویه دید خودمان فیلم مولانا را بسازیم و این گونه نیست که ساخت این فیلم در هالیوود مانعی برای کار ما ایجاد کند.

 
فیلم و صوت
 
    جدیدترین اخبار
صفحه نخست   |   تماس با ما    |     پیوند ها    |     جستجو    |     آب و هوا     |    RSS
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت محفوظ می باشد .
طراحی سایت : ایران طراح