اوقات شرعی       جستجو         پیوندها        تماس با ما
شنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۹
 
ارسال شده در تاریخ شنبه 3 مهر 1395             نسخه قابل پرینت

آشنایی با پدیده عجيب «انفجار دندان»

بنا به باور بسیاری از مردم  دندان درد یکی از سخت ترین دردهایی است که انسان می تواند در زندگی خود تجربه کند. تقریبا می توان گفت، همه افراد  تا اندازه ای با انواع مختلف دندان درد آشنایی دارند، با  وجود این، با خواندن تاریخ پزشکی گاهی با بیماری ها و پدیده های عجیبی روبه رو می شویم که تا به حال درباره آنها نشنیده ایم. یکی از پدیده های عجیب در تاریخ دندانپزشکی «انفجار دندان» است.

توماس موریس پژوهشگری است که به بررسی و پژوهش درباره اتفاقات عجیب در تاریخ علم پزشکی پرداخته است. تحقیقات او نشان داد که تاکنون موارد عجیبی از انفجار دندان در تاریخ اتفاق افتاده است.

موریس می نویسد، نخستین انفجار دندان در سال ۱۸۱۷ میلادی و در پنسیلوانیا آمریکا رخ داد. دندان پوسیده یک کشیش با صدایی شبیه شلیک گلوله منفجر و تکه های دندان به بیرون از دهان او پرتاب شدند. در سال ۱۸۷۱ نیز مشابه همین اتفاق برای یک زن جوان رخ داد. صدای شدید انفجار دندان منجر به ناشنوا شدن او به مدت چند روز شد.

برخی مدعی اند که تراکم گاز در ریشه دندان به دلیل پوسیدگی از دلایل وقوع چنین اتفاق نادری است. این گاز در ریشه دندان پوسیده تا اندازه ای متراکم شده و مانند یک بادکنک و با شدت بالایی منفجر می شود. البته تا کنون صحت چنین ادعایی از سوی پزشکان تأیید نشده است.

هر چند به تازگی پژوهشگران دریافته اند که استفاده بیش از اندازه و افراطی از تلفن های همراه نیز ممکن است منجر به شکستگی و تخریب دندان ها شود، پژوهش های آنان نشان می دهد که امواج الکترومغناطیس ناشی از تلفن های همراه، می تواند باعث خرد شدن دندان و حتی انفجار آنها شود. از این روی به مردم توصیه می کنند تا در حد متعارف و استاندارد از تلفن های همراه خود استفاده کنند.

 
فیلم و صوت
 
    جدیدترین اخبار
صفحه نخست   |   تماس با ما    |     پیوند ها    |     جستجو    |     آب و هوا     |    RSS
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت محفوظ می باشد .
طراحی سایت : ایران طراح