اوقات شرعی       جستجو         پیوندها        تماس با ما
شنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۹
 
ارسال شده در تاریخ دوشنبه 26 مهر 1395             نسخه قابل پرینت

کاهش ترافیک شهرک اکباتان در شبهای عزاداری

آمارهای غیر رسمی و همچنین مشاهدات میدانی حاکی از کاهش بار ترافیکی شهرک اکباتان به نسبت سال گذشته در شبهای عزاداری محرم دارد.

طبق بررسی های به عمل آمده و همچنین آمارهای غیر رسمی نهادهای اجتماعی ناحیه 6 ترافیک امسال شهرک اکباتان و کوی بیمه در شبهای عزاداری به نسبت سال گذشته کاهش چشمگیری یافته است.

بر اساس اطلاعات بدست آمده 3 عامل «ساماندهی و کاهش ایستگاههای صلواتی»، «ممانعت از جا به جایی بیش از یک عَلَم در دسته های عزاداری» و «تعیین مسیرهای کوتاهتر برای حرکت دسته های عزاداری» تأثیر بسزایی در کاهش ترافیک امسال ایفا کرده اند.

البته گفتنی است این کاهش ترافیک مختص ساعات مشخصی از تردد و حضور عزاداران حسینی در خیابانها می باشد و به طور مثال در ساعات پایانی شب و مقارن با بازگشت دسته های سینه و زنجیر زنی به هیئت ها ترافیک همانند گذشته وجود داشته است.

در خصوص عوامل کاهش ترافیک نیز ذکر توضیحاتی که در ادامه آمده است ضروری است.

نخست: در بحث ساماندهی و کاهش ایستگاههای صلواتی امسال کلانتری 135 آزادی کلیه افراد متقاضی برای فعالیت در این قسمت را مکلف به تشکیل پرونده و شناسنامه کاری نمود و طبعا بعضی از افراد و مکان های پیشنهادی آنها مناسب احداث موقت ایستگاه صلواتی تشخیص داده نشد. اما در ادامه برخی افراد که به عنوان رابطین هیئت مذهبی نیز فعالیت می کردند درصدد کنترل و حتی کاهش تعداد ایستگاههای صلواتی برآمدند که به طور مثال می توان به ایستگاه صلواتی تقاطع بلوار شهید نفیسی و خیابان فاز 3 اکباتان اشاره کرد که داربست های آن نصب شدند اما امکان و اجازه فعالیت پیدا نکرد.

دوم: ممانعت از حرکت بیش از یک عَلَم یکی از برنامه های مهمی بود که امسال کلانتری 135 آزادی به جد آن را در خصوص هیئت های عزاداری پیگیری کرد و در عمل نیز به رغم بروز برخی دلخوری ها، بسیاری شاهد موفقیت این برنامه بودند.

سوم: طبق توافقی که پیش از شروع ایام عزاداری امام حسین (ع) میان دست اندرکاران هیئت مذهبی بوجود آمده بود برخی دسته های عزاداری که جمعیت بیشتری را شامل می شدند مسیرهای کوتاهتری را برای حرکت خود انتخاب کردند. برخی از گروه های عزاداری حتی از تردد در مسیر منتهی به بیمارستان صارم نیز امتناع کردند که به این وسیله آرامش بیشتری برای افراد بستری در این مجموعه فراهم شود.   

به هر روی انسجام و هماهنگی سازنده میان عزاداران حسینی و عوامل کنترل انضباط اجتماعی از یک سو بر ابهت هر چه بیشتر شبهای عزیز محرم می افزاید و از سوی دیگر فاکتور مهمی در حفظ آرامش و رفاه ساکین به حساب می آید که خوشبختانه امسال به نسبت سال گذشته این مسئله تحقق بیشتری پیدا کرد.

 
فیلم و صوت
 
    جدیدترین اخبار
صفحه نخست   |   تماس با ما    |     پیوند ها    |     جستجو    |     آب و هوا     |    RSS
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت محفوظ می باشد .
طراحی سایت : ایران طراح