اوقات شرعی       جستجو         پیوندها        تماس با ما
سه شنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۷
 
ارسال شده در تاریخ يكشنبه 14 آبان 1396            نسخه قابل پرینت

پشت پرده ممنوع ‌التصويري آقاي شهردار

تنها هفت روز بعد از آنكه محمدعلي نجفي، شهردار تهران در نخستين نشست خبري خود گفت: «من هم مثل شما درباره ممنوع‌التصويري‌ام شنيده‌ام»؛ امين عارف‌نيا، مدير مركز ارتباطات و امور بين‌الملل شهرداري تهران خبر از انعقاد تفاهمنامه‌اي ٤ ساله ميان شهرداري و سازمان صدا و سيما داد. در همين حال تنها دو روز بعد از اظهارنظر عارف‌نيا مبني بر انعقاد تفاهمنامه ميان شهرداري تهران و سازمان صدا و سيما، در سومين روز آبان ٩٦، علي عسگري، رييس صدا و سيما، گفت: نه – نجفي – ممنوع‌التصوير نيست.

به گزارش اعتماد، اين اتفاقات پي در پي فرضي را تقويت كرد كه آيا ممكن است چند روز روي آنتن نرفتن شهردار تهران و اخبار مرتبط با او به انعقاد اين قرارداد مربوط بوده باشد؟ چيزي كه «حسن رسولي» و «زهرا نژادبهرام» اعضاي شوراي شهر تهران درباره آن با «اعتماد» گفت‌وگو كرده‌اند.

ماجرا از كجا شروع شد؟

وقتي‌كه نخستين نشست خبري شهردار تهران با اهالي رسانه برگزار شد، يكي از سوالات مهم مطرح شده درباره شايعه ممنوع‌التصويري نجفي بود؛ سوالي كه شهردار تهران در پاسخ به آن گفت: «روز پنجشنبه نشستي با فرماندهان نيروي انتظامي داشتم و حتي مصاحبه‌اي با شبكه‌هاي تلويزيوني انجام دادم. اما اين مصاحبه پخش نشد و با وجود اين مساله شايعه ممنوع‌التصويري‌ام را شنيده‌ام. روز گذشته مي‌خواستم از آقاي علي‌ عسگري بپرسم كه اگر ممنوع‌التصوير هستم، فكري كنم. من هم مثل شما درباره ممنوع‌التصويري‌ام شنيده‌ام اما دقيقا نمي‌دانم اين اتفاق افتاده است يا خير؟!»

اينها تمام پاسخ‌هايي بود كه محمد علي نجفي، شهردار تهران در نخستين نشست خبري‌اش به موضوع ممنوع‌التصويري‌اش داد؛ خبري كه از چند روز قبل از اين نشست از طريق شبكه‌هاي مجازي دست به دست مي‌شد تا رسانه‌ها نيز به آن دامن زدند. با اين وجود تا روز نشست خبري، هيچ مقام رسمي در شهرداري، واكنشي به اين خبر نشان نداده بود. اما اين اظهارات شهردار تهران نيز با سكوت صدا و سيما و رييس آن، همچنان در هاله‌اي از ابهام قرار داشت. رسانه‌هاي اصلاح‌طلب سكوت صدا و سيما را نشان از تاييد اين شايعه مي‌دانستند و رسانه‌هاي اصولگرا با پخش برخي برنامه‌هاي شهرداري از شبكه‌هاي مختلف، آن را «توهم» ممنوع‌التصويري مي‌ناميدند.

اين اظهارات نجفي اگر هيچ منفعتي نداشت، شايد تنها حسنش اين بود كه موضوع را از حالت درگوشي و شايعه خارج كرد و رسما به رسانه‌ها كشاند و حتي تيتر يك بسياري از روزنامه‌ها را از آن خود كرد. از سويي ديگر رسمي شدن اين مساله باعث شد تا اعضاي شوراي شهر تهران هم بارها نسبت به ممنوع‌التصويري شهردار تهران تذكر دهند و از صدا و سيما پاسخ بخواهند؛ واكنشي كه از سوي بسياري ديگر از مسوولان ارشد مرتبط و غير مرتبط نظام نيز مطرح شد ولي تمام اين واكنش‌ها باعث نشد تا صداو سيما سكوت خود، در قبال اين مساله را بشكند و پاسخي صريح به آن بدهد. گرچه پخش محدود گزارش‌هاي شهري از صدا و سيما هر روز بيشتر و بيشتر به اين شايعات دامن مي‌زد. در همين حال برخي از همكاران حوزه شهري شاغل در صدا و سيما نيز در مورد اين ممنوع‌التصويري پاسخ‌هاي درستي نمي‌دادند. تنها پاسخي كه اين خبرنگاران به موضوع ممنوع‌التصويري نجفي مي‌دادند حاكي از اين بود كه: «به ما هنوز چيزي ابلاغ نشده است. مديران و سردبيران ما مي‌گويند: شما چه كار داريد؟! گزارش و مصاحبه و خبرتان را بگيريد و كارتان را بكنيد. اگر صلاح باشد كار مي‌كني!»

شکست یک سکوت

ممنوع‌ التصويري و ابهام در آن همچنان ادامه داشت تا اينكه امين عارف‌نيا، مدير مركز ارتباطات و امور بين‌الملل شهرداري تهران در مراسمي؛ رسما از انعقاد تفاهم ميان شهرداري تهران و صدا و سيما در آينده‌اي نزديك خبرداد و عنوان كرد: «اميدواريم طي جلساتي با صدا و سيما به يك برنامه ۴ ساله و ذيل آن به برنامه يك ساله و ۶ ماهه در خصوص فعاليت‌هاي شهرداري تهران برسيم.»

به زبان ساده، براساس اين خبر، شهرداري رسما اعلام كرده كه براي ساخت برنامه‌هاي شهري با صدا و سيما قراردادي درازمدت را امضا خواهد كرد. اين اظهارات در حالي صورت مي‌گرفت كه در دوره قبلي شورا، بارها اعضا در صحن علني به حمايت شهرداري از برخي برنامه‌هاي ساخته شده در صدا و سيما انتقاد كرده و آن را مغاير با وظايف اين نهاد عنوان مي‌كردند. محمد حقاني، رييس كميته محيط زيست شوراي شهر يكي از همين منتقدان بود كه در روزهاي آخر عمر شوراي چهارم با انتقاد از برنامه ساخته‌شده با بودجه شهرداري كه از شبكه‌اي سراسري پخش مي‌شد، از آن به عنوان يكي از ولخرجي‌هاي مديريت شهري ياد كرده و گفت: «شهرداري با هزينه‌اي فراوان برنامه‌اي غيرجذاب تهيه كرده كه فقط جنبه تبليغاتي داشته و شأن و شخصيت شهرداري را زير‌سوال مي‌برد. اين برنامه ‌شأن و شخصيت شهرداري را زير سوال برده و زياده‌روي مي‌كند. فكر نمي‌كنم براي تبليغ پفك هم اين طور برخورد شود.» اما اين تنها يك روي سكه تعامل صدا و سيما با شهرداري تهران در دوره گذشته بود.

شايعات بسياري وجود داشت كه حكايت از لابي‌هاي سنگين برخي از مديران مياني صدا وسيما و برخي از خبرنگاران آن با شهرداري تهران براي ساخت يا پوشش خبري برنامه‌هاي شهرداري مانند افتتاحيه‌ها و... داشت. اين اخبار رسما تاييد نشده تا بدانجا پيش رفته بود كه برخي از اعضاي شورا و حتي خود خبرنگاران شهري نيز بارها به اين رويه و سهم خواهي صدا و سيما از شهرداري و تمكين شهرداري به آن، اعتراض كرده بودند.

حالا با اين گذشته و سابقه، شهردار جديد تهران تصميم گرفته تا دوباره با صدا و سيمايي كه تا آن روز سكوتي سنگين را در برابر ممنوع‌التصويري بالاترين مقام آن در پيش گرفته، قرار دادي كلان ببندد!‌ جالب اينجاست كه درست يكي، دو روز بعد از سخنان مدير مركز ارتباطات و امور بين‌الملل شهرداري تهران، علي عسگري، رييس سازمان صدا و سيما در حاشيه جلسه هيات دولت در جمع خبرنگاران بالاخره سكوت چند هفته‌اي خود را شكست و در پاسخ به سوالي در مورد ممنوع‌التصويري نجفي گفت: نه؛ براي چه ايشان بايد ممنوع‌التصوير باشند؟! اين رخدادهاي پي در پي كه به نحو عجيبي با يكديگر همخواني داشت، باعث شد تا كاربران فضاي مجازي دوباره با طرح سوال‌هايي، شايعات جديدي را رقم زنند. آنها مي‌پرسيدند: چگونه است كه شهرداري درست بعد از سكوتي طولاني زماني در مورد ممنوع‌التصويري نجفي اظهارنظر مي‌كند كه خبر عقد قرارداد با اين سازمان در آينده‌اي نزديك، رسما اعلام مي‌شود؟

 
فیلم و صوت
 
    جدیدترین اخبار
صفحه نخست   |   تماس با ما    |     پیوند ها    |     جستجو    |     آب و هوا     |    RSS
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت محفوظ می باشد .
طراحی سایت : ایران طراح