اوقات شرعی       جستجو         پیوندها        تماس با ما
شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷
 
ارسال شده در تاریخ شنبه 28 بهمن 1396            نسخه قابل پرینت

یارانه نقدی هر ایرانی به چقدر رسید؟

هر ایرانی از ابتدای اجرای طرح هدفمندی یارانه ها تا کنون سه میلیون و 822 هزار تومان یارانه نقدی در یافت کرده است.

 به گزارش خبرآنلاین، در حالی که طبق قانون پیش بینی می شد یارانه های نقدی عمری 60 ماهه در اقتصاد ایران داشته باشند اما بهمن 96 هشتاد و چهارمین ماهی بود که یارانه های نقدی به حساب سرپرستاران خانوار واریز شد. آن گونه که روند اتخاذ تصمیمات در مجلس شورای اسلامی نشان می دهد، پرداخت یارانه با همین کیفیت در سال آینده نیز تداوم خواهد داشت.

 در دوره های گوناگون دولت، مجلس ، کارشناسان و ... انتقاداتی را نسبت به شیوه پرداخت یارانه طرح کرده اند اما هنوز تصمیمی قاطع در این خصوص گرفته نشده است.

 دولت در قالب یارانه بودجه امسال خواستار کاهش بیش از سی میلیون نفری یارانه بگیران شده بود اما با این حال مجلس شورای اسلامی چنین پیشنهادی را نپذیرفت و همین امر زمینه را برای تداوم روند نادرست پرداخت یارانه ها فراهم کرد.

 در شرایط کنونی بیش از 75 میلیون یارانه بگیر در فهرست کسانی که هر ماه 45 هزار و 500 تومان از دولت دریافت می کنند، وجود دارد. به این ترتیب با احتساب پرداخت سه میلیون و 822 هزار تومان یارانه به هر فرد ، رقم کلی یارانه پرداختی از 286 هزار و  665 میلیارد تومان فراتر رفته است که رقمی بسیار قابل توجه را تشکیل می دهد.

 برخی منتقدان دولت هنوز در حالی بر طبل حمایت از پرداخت یارانه نقدی می گوبند که اشتباه بودن سنگ بنای اول در پرداخت یارانه برای بسیاری آشکار شده است.

 برنامه ریزی به صورتی بود که قانون هدفمندی یارانه ها را به قانونی برای پرداخت یارانه نقدی و نه اصلاحات ساختاری در اقتصاد ایران تقلیل داد. از سوی دیگر با جهش قیمت ارز بار دیگر یارانه ای پنهان در اقتصاد ایران شکل گرفت و نتیجه آن بود که در کنار یارانه نقدی ، یارانه غیرنقدی نیز پرداخت می شود.

 بسیاری خروج از شیوه کنونی پرداخت یارانه را برای اقتصاد ایران بسیار دشوار می دانند. حتی رییس جمهور که در قالب لایحه بودجه با تغییراتی در گروه هدف دریافت کنندگان یارانه موافقت کرده بود، عوارض اجتماعی ناشی از قطع یارانه را مقدم بر عوارض سیاسی آن می دانست و همین امر حساسیت تصمیم گیری در این زمینه را بیش از پیش آشکار می کند.

 
فیلم و صوت
 
    جدیدترین اخبار
صفحه نخست   |   تماس با ما    |     پیوند ها    |     جستجو    |     آب و هوا     |    RSS
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت محفوظ می باشد .
طراحی سایت : ایران طراح