اوقات شرعی       جستجو         پیوندها        تماس با ما
چهارشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۷
 
ارسال شده در تاریخ شنبه 12 اسفند 1396            نسخه قابل پرینت

آخرین پژوهش‌ها درباره ارتباط امواج موبایل و سرطان

به دلیل استفاده طولانی‌مدت افراد از تلفن همراه، نگرانی‌ها پیرامون احتمال ابتلا به سرطان، به خصوص سرطان مغز افزایش یافته است. نتایج یکی از پژوهش‌های اخیر نشان می‌دهد، بعد از انتشار حجم زیادی از امواج رادیویی روی بدن موش‌ها، هیچ اختلالی در وضعیت سلامت آنها به وجود نیامد.

به گزارش تجارت‌ نیوز، طی آزمایشی، تعدادی موش‌ نر را در معرض حجم عظیمی از امواج ساطع‌شده از تلفن همراه قرار دادند، بعد از انجام این تست، علائم خفیفی از گسترش نوع خاصی از تومور قلبی در آنها مشاهده شد.

اما از نظر محققان، این آزمایش خیلی قابل استناد نیست. چون میزان امواجی که روی موش‌ها آزمایش شد، خیلی بیشتر از مقدار امواجی بود که کاربران تلفن‌های همراه به طور روزانه با آن سر‌و‌کاردارند.

در این پژوهش، به خصوص از فرکانس‌های کم ۲G و ۳G استفاده شد. طی دو سال، محققان تمام قسمت‌های بدن موش‌ها را روزانه به مدت بیش از ۹ ساعت، در معرض امواج رادیویی قرار دادند (سن یک موش ۲ ساله تقریبا برابر با سن یک انسان ۷۰ ساله است).

سطح امواج منتشرشده در این آزمایش از حالت عادی بیشتر بود. به گفته جان بوچر، دانشمند ارشدNTP، نتایج حاصل از این تحقیقات را نمی‌توان با تاثیرات ناشی از امواج تلفن‌های همراه مقایسه کرد.

طبق اظهارات سازمان غذا و دارو، با وجود انجام این آزمایش روی موش‌ها، ارتباط میان امواج رادیویی با ابتلا به سرطان، همچنان در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. در واقع، موش‌هایی که در معرض امواج تلفن‌ همراه بودند، در مقایسه با موش‌هایی که در محدوده این امواج نبودند، بیشتر عمر کردند.

در نهایت، نتایج حاصل از آزمایش انجام‌گرفته روی موش‌ها نشان می‌دهد که با وجود استفاده روزانه و گسترده افراد از تلفن همراه، هیچ علامتی از ابتلای آنها به بیماری‌هایی نظیر تومور‌های مغزی دیده نشده است.

اوتیس براولی، سرپرست انجمن سرطان آمریکا نیز طی مصاحبه‌ای این موضوع را تایید کرد. به اعتقاد او، رابطه ضعیفی بین استفاده از تلفن همراه و ابتلا به سرطان وجود دارد، و تا به حال، خطری از این بابت مشاهد نشده است. او در ادامه اضافه کرد: من همیشه تلفن همراهم را بدون هیچ ترسی نزدیک به گوشم نگه می‌دارم.

 
فیلم و صوت
 
    جدیدترین اخبار
صفحه نخست   |   تماس با ما    |     پیوند ها    |     جستجو    |     آب و هوا     |    RSS
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت محفوظ می باشد .
طراحی سایت : ایران طراح