اوقات شرعی       جستجو         پیوندها        تماس با ما
یکشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۸
 
ارسال شده در تاریخ دوشنبه 7 خرداد 1397            نسخه قابل پرینت

افزایش مصرف قلیان در بین زنان ایرانی

مصرف قلیان در زنان ایرانی در حال افزایش است و بی تردید اطلاع رسانی یکی از راه‌های مبارزه با این مشکل است به جز آن به سخت گیری و جریمه نیز نیاز داریم.

به گزارش ایسنا، دکتر علیرضا رئیسی در نشست خبری روز گذشته وزارت بهداشت که به مناسبت هفته دخانیات برگزار شد، اظهار کرد: سیگار در ایران با قیمتی بسیار ارزان عرضه می‌شود. مالیات بر خرده فروشی سیگار در ۵۸ کشور بیش از ۷۰ درصد در نظر گرفته شده است، اما در ایران تا سال گذشته این مالیات ۳ درصد بود. در تهران کمتر از چهار دقیقه وقت نیاز داریم که سیگار بخریم که قیمت آن نیز از یک بطری شیر ارزان‌تر است.

وی با انتقاد از طرح استفساریه خروج قهوه‌خانه‌ها از فهرست اماکن عمومی اظهار کرد: اگر این اماکن خصوصی تلقی شوند کارشناسان بهداشت محیط نیز حق ورود به آن را ندارند. با توجه به اینکه مصرف مواد دخانی در اماکن عمومی ممنوع است، این استفساریه مطرح شده تا به این ترتیب صورت مسئله پاک شود. هر بار مصرف قلیان معادل پنج تا ۱۰ پاکت سیگار است. استشمام دود آن نیز برابر با مصرف پنج تا ۱۰ نخ سیگار است. به دلیل وجود مواد آروماتیک موجود در تنباکو و همچنین بنزن، جذب این مواد از پوست به راحتی انجام می‌شود.

رئیسی افزود: سال ۹۴ تحقیقی در ۵۴ مدرسه کشور انجام شد که گروه هدف آن دانش آموزان ۱۳ تا ۱۵ ساله بودند. در این بررسی مشخص شد که ۱۰.۲ درصد این نوجوانان در زمان انجام طرح مصرف کننده دخانیات بودند. ۹.۲ درصد آنها نیز از مواد دخانی تدخینی استفاده می‌کردند. ۳.۴ درصد این نوجوانان نیز مصرف کننده سیگار، ۱۱.۲ درصد مصرف کننده قلیان بودند. همچنین ۲۴.۲ درصد آنها نیز در معرض مواجهه با دود دخانیات در منزل بودند.

معاون بهداشت وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه از بین رفتن شغل به دلیل حذف قلیان از قهوه‌خانه‌ها استدلال درستی نیست، اظهار کرد: به‌تازگی گفته می‌شود اگر قلیان‌ها را جمع کنیم آن‌ها فعالیت خود را به صورت زیرزمینی و غیرقانونی ادامه می‌دهند و ممکن است اتفاقات دیگری نیز بیفتد چرا در مورد قلیان و مواد دخانی این مافیا دست به کار می‌شود. طرح این موضوع قوی‌ترین استدلال آنان است. استفساریه اماکن عمومی و خصوصی برای جدا کردن مراکزی مانند زندان‌ها، پادگان‌ها و وزارت اطلاعات از فهرست اماکن عمومی تدوین شده است اما این گروه کاربرد آن را به قهوه‌خانه‌ها مرتبط کردند. قانون رفتارساز است اما جریمه‌های تخلف از قوانین مربوط به دخانیات بسیار ناچیز است.

رئیسی با بیان اینکه امروز سن تجربه مصرف قلیان به ۱۴ سال رسیده است، اظهار کرد: با توجه به اینکه نوجوانان به‌صورت تفننی از قلیان استفاده می‌کنند باید مراقب آنان باشیم. تعداد زیادی از جوانان در آستانه اعتیاد هستند.

 
فیلم و صوت
 
    جدیدترین اخبار
صفحه نخست   |   تماس با ما    |     پیوند ها    |     جستجو    |     آب و هوا     |    RSS
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت محفوظ می باشد .
طراحی سایت : ایران طراح