اوقات شرعی       جستجو         پیوندها        تماس با ما
یکشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۷
            رو در رو
 
ارسال شده در تاریخ يكشنبه 27 خرداد 1397            نسخه قابل پرینت

عجیب ترین مروارید آب شیرین جهان فروخته شد

بزرگترین مروارید آب شیرین جهان در یک حراجی در هلند به ارزش نیم میلیون دلار فروخته شد. این مروارید را که متعلق به کاترین کبیر امپراتریس مشهور روسیه بوده است (شیر خفته) هم می نامند.

این اسم عجیب از شکل خاص مروارید گرفته شده است. طول مروارید ۷ سانتیمتر و وزن آن ۱۰۰ گرم است و گفته می شود که در قرن هجدهم میلادی از دریاچه ای در چین صید شده است؛ دریاچه ای که در نوشته های مارکوپولو (1298) آمده که به مرواریدهای سفید و غیر دایره ای شکلش شهرت دارد.

مروارید بین سال های 1765 تا 1769 توسط یک شرکت تجاری چینی به اروپا برده می شود و جزئی از دارایی های کاترین کبیر شده و پس از  مرگ او گم می شود.

پس از آن قرار بود پادشاه ایتالیایی ویکتور امانوئل دوم (1849–1861) مروارید را به دلیل فرم جالبش در عصای پادشاهی خود قرار دهد که به دلیل ورشکستگی نتوانست تا اینکه سرانجام  یک جواهرساز هلندی در سال1865 میلادی آن را خرید.

در سال 1979 انجمن «پرل» آمستردام با توجه به ارزش تاریخی مروارید آن را خریداری می کند.

یک مروارید شناس هلندی به نام آقای «هانکو زوان» می گوید ارزش این مروارید فقط برای شکل و وزنش نیست، بلکه در طبیعی بودن آن است. انسان ها هیچ گونه دخل و تصرفی در شکل گیری آن نداشته اند و مانند بسیاری از مرواریدهای موجود در بازار کشت شده و مزرعه ای نیست.

 
فیلم و صوت
 
    جدیدترین اخبار
صفحه نخست   |   تماس با ما    |     پیوند ها    |     جستجو    |     آب و هوا     |    RSS
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت محفوظ می باشد .
طراحی سایت : ایران طراح