اوقات شرعی       جستجو         پیوندها        تماس با ما
پنجشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۸
            رو در رو
 
ارسال شده در تاریخ سه شنبه 30 مرداد 1397            نسخه قابل پرینت

تقویم تاریخ – شهادت «رئیس علی دلواری» سردسته ‏ی دلاوران تنگستان (1333 قمری)

سایت خبری اکباتان – رئیس علی فرزند زایر محمد (کدخدای دلوار) از طایفه‏ی «نیامتی»، از چهره‏های سرشناس تنگستان در روزگار خویش بود. تاریخ تولد او را بین سال 1299 تا 1303 قمری دانسته‏ اند. با توجه به شهادت او در شوال سال 1333 قمری، سن وی در هنگام وفاتش بین 30 تا 34 سال بود. او مبارز مشروطه‌ خواه و رهبر قیام جنوب در تنگستان و بوشهر علیه نیروهای بریتانیا در دورهٔ جنگ جهانی اول بود.

زمانی که مقامات انگلیسی تصمیم قطعی دربارهٔ اشغال بوشهر و پیشروی به سوی شیراز را داشتند به منظور تطمیع رئیسعلی، دو نفر از نیروهای تحت فرمان خود را به دلوار گسیل داشتند تا موافقت او را با پیاده‌ شدن قوای انگلیس در کرانه خلیج فارس و حرکت به سوی شیراز جلب کنند. نمایندگان ضمن ملاقات با رئیسعلی متذکر شدند که چنانچه او از قیام علیه قوای اشغالگر صرف نظر کند، مقامات انگلیسی چهل هزار پوند به او خواهند پرداخت. رئیسعلی در پاسخ می‌ گوید: «چگونه می‌توانم بی‌ طرفی اختیار کنم در حالی که استقلال ایران در معرض خطر جدی قرار گرفته‌ا ست؟»

پس از مراجعت نمایندگان، نامه تهدیدآمیز از طرف مقامات انگلیسی به رئیسعلی نگاشته شد مبنی بر این که: «چنانچه بر ضد دولت انگلستان قیام و اقدام کنید، مبادرت به جنگ می‌نماییم، در این صورت خانه‌ هایتان ویران و نخل‌ هایتان را قطع خواهیم کرد.» رئیسعلی در پاسخ مقامات انگلیسی نوشت: «خانه ما کوه است و انهدام و تخریب آن‌ها خارج از حیطه قدرت و امکان امپراطوری بریتانیای کبیر است. بدیهی است که در صورت اقدام آن دولت به جنگ با ما، تا آخرین حد امکان مقاومت خواهیم کرد.» مدفن دلواری در حرم امیرالمؤمنین (ع) در نجف اشرف قرار دارد.

سایر رخدادهای تاریخی امروز عبارتند از:

روزی كه دكتر مصدق و یارانش بازداشت شدند (1953 میلادی)

اعلام آمریكا مبنی بر اشتباه در حمله به هواپیمای مسافربری ایران (1367 شمسی)

 
فیلم و صوت
 
    جدیدترین اخبار
صفحه نخست   |   تماس با ما    |     پیوند ها    |     جستجو    |     آب و هوا     |    RSS
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت محفوظ می باشد .
طراحی سایت : ایران طراح