اوقات شرعی       جستجو         پیوندها        تماس با ما
پنجشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۸
            رو در رو
 
ارسال شده در تاریخ دوشنبه 12 شهريور 1397            نسخه قابل پرینت

عاملی که روند پیری پرندگان را سرعت می بخشد

پژوهشگران آلمانی و آمریکایی در پژوهش جدیدی نشان دادند که سر و صدای ناشی از ترافیک می‌تواند به روند پیری پرندگان سرعت دهد.

به گزارش ایسنا و به نقل از فیز، ممکن است سر و صدای ناشی از ترافیک، میزان کمبود «تلومر» را در فنچ راه‌ راه افزایش دهد. تلومرها، پایانه فیزیکی کروموزم‌ها هستند که از ژن‌ها در برابر آسیب محافظت می ‌کنند و کمبود آنها، روند پیری زیستی را سرعت می‌بخشد.

پژوهشگران «موسسه ماکس پلانک»(MPG) آلمان و «دانشگاه ایالتی داکوتای شمالی»(NDSU) آمریکا، اثر سر و صدای ترافیک را بر طول تلومر فنچ راه‌ راه بررسی کردند.

آنها دریافتند فنچ ‌هایی که پس از ترک آشیانه، در معرض سر و صدای ترافیک قرار می‌گیرند، نسبت به فنچ‌ هایی که اصلا در معرض این صدا نیستند، تلومرهای کوتاه‌ تری دارند.

دکتر «آدریانا دورادو»(Adriana Dorado)، از نویسندگان این پژوهش گفت: پژوهش ما نشان می‌دهد که سر و صدای شهر، به تنهایی و به دور از جنبه‌های دیگر زندگی شهری مانند آلودگی نوری یا شیمیایی، با کمبود تلومرها مرتبط است و می‌تواند فرآیند پیری را در فنچ‌های راه‌راه سرعت بدهد. بررسی ما، نخستین گام برای شناسایی مکانیسم‌های سببی است که شاید عامل تفاوت طول عمر پرندگان ساکن در محیط‌های شهری و روستایی باشند.

دکتر «سو آن زولینگر» (Sue Anne Zollinger)، از نویسندگان این پژوهش گفت: شاید تاثیر پیری سلولی به عنوان پیامد عوامل استرس‌زا، قابل دیدن نباشد اما پژوهش ما نشان می‌دهد اگرچه پرندگان، با زندگی در شهرهای پر سر و صدا سازگار شده‌اند اما ممکن است زودتر پیر شوند. در نظر گرفتن مراحل رشد پرندگان هنگام بررسی اثرات زندگی شهری، مهم است زیرا ممکن است مکانیسم‌هایی که تغییرات ناشی از سکونت انسان، به وسیله آنها بر افراد تاثیر می‌گذارند، در طول زندگی تغییر کنند.

از آنجا که با قرار گرفتن فنچ راه‌ راه در معرض صدا، تلومرها کوتاه می‌شوند، نویسندگان این پژوهش ادعا می‌کنند که بین 18 تا 120 روز پس از بیرون آمدن از تخم، زمانی بحرانی برای پرندگانی که در معرض سر و صدا قرار دارند، خواهد بود. این بازه زمانی، دقیقا دوره‌ای است که فنچ راه‌راه، یاد گرفتن آواز را آغاز می‌کند؛ بنابراین حساسیت به صدا بیشتر می‌شود. در مقابل، هنگامی که این پرنده هنوز در آشیانه به سر می‌برد، حساسیت کمتری نسبت به صدا دارد.

این پژوهش، در مجله «Frontiers in Zoology» به چاپ رسید.

 
فیلم و صوت
 
    جدیدترین اخبار
صفحه نخست   |   تماس با ما    |     پیوند ها    |     جستجو    |     آب و هوا     |    RSS
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت محفوظ می باشد .
طراحی سایت : ایران طراح