اوقات شرعی       جستجو         پیوندها        تماس با ما
سه شنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۸
 
ارسال شده در تاریخ سه شنبه 4 دي 1397            نسخه قابل پرینت

مصاحبه با ایرانی هایی که در صربستان پناهنده شده اند

افزایش ناگهانی تعداد پناهندگان ایرانی در صربستان موضوعی بود که از همان اول توسط سازمان اینفوپارک، سازمانی برای کمک به پناهجویان و همراهی آنان تا ورودشان به اروپای غربی، کشف شد به سرعت در رسانه‌های اروپایی هم پخش شد.

به گزارش خبرآنلاین، روزنامه آلمانی فرانکفورتر آلگماینه در این رابطه نوشت: برخی از این سرمایه‌گذاران بالقوه که از تهران به بلگراد سفر می‌کنند، پرواز برگشت‌شان را از دست می‌دهند و سپس یا در صربستان درخواست پناهندگی می‌دهند یا از طریق مسیر بالکان خود را به آلمان و فرانسه می‌رسانند.همین بحران باعث شد تا اینفومارک تحقیقی در رابطه با ایرانیان حاضر در صربستان انجام بدهند تا متوجه بشود آن‌ها به چه هدفی در این کشور پناهنده شده‌اند. در این رابطه آن‌ها مصاحبه‌های زیادی با پناهنده‌های ایرانی حاضر در صربستان انجام دادند و برای هر یک از این سوال‌ها پاسخی پیدا کردند.

دلیل مهاجرت از ایران چه بود؟

تحقیق سازمان اینفوپارک در پاسخ به این سوال نوشته است: «بسیاری از ایرانی‌ها می‌خواهند به کشوری سفر کنند که وضعیت اقتصادی بهتری دارد و بتوانند در آن زندگی‌ بهتری داشته باشند.»

آن‌ها چه کسانی بودند؟

اما پناهندگان ایرانی در مصاحبه‌های خود موضوعات دیگری را عامل پناهندگی خود اعلام می‌کردند؛ « بیشترین ایرانی‌های مهاجر را زن و شوهرهای جوان و مردان جوانی تشکیل می‌دهند که می‌گویند مسیحی، هم‌جنس‌ گرا یا فعال سیاسی اپوزیسیون هستند. برخی هم از سهیم شدن در رفاه اروپای غربی به عنوان انگیزه‌شان نام می‌برند.»

چرا صربستان؟

در واقع نتایج پرسش و پاسخ اینفوپارک نشان می‌دهد که هدف اصلی پناهنده‌های ایرانی اصلا زندگی در بلگراد نبوده و آن‌ها قصد سفر به دیگر کشورهای اروپایی را دارند. اکثر آنها گفته بودند که صربستان را «امن‌ترین و ارزان‌ترین» کشوری می‌دانند که بتوانند از طریق آن خودشان را به اروپای غربی برسانند.

«بسیاری از ایرانیانی که به عنوان گردشگر به بلگراد می‌آیند از دوره اقامت‌شان در این شهر استفاده می‌کنند تا با قاچاقچی‌ها ارتباط برقرار کنند؛ قاچاقچی‌هایی که می‌توانند آنها را از راه کرواسی، بوسنی، مجارستان یا رومانی به کشوری در اروپای غربی برسانند.»

مرثیه ‌ای برای یک رویا؛ مرگ به جای زندگی در اروپا

اما گزارش‌های بعدی از وضعیت ایرانی‌ها در کمپ پناهندگی در صربستان نشان داد که «امن‌ترین و ارزان‌ترین» کشور برای تحقق رویای فرار به اروپا اصلا وضعیت خوبی برای مراقبت از صدها و یا شاید هزاران پناهنده ایرانی را ندارد.

در همین رابطه عصرایران در گزارشی از وضعیت این کمپ‌ها نوشته است: «فقط چند کمپ محدود در بلگراد و یکی در ورانیه ساختمان دارند که اصطلاحا هتل نامیده می‌شوند. سایر کمپ‌ها کانکس و چادر برای اقامت آوارگان دارند. این کمپ‌ها مجهز به وسایل گرمایشی خاصی نیستند برای همین بیشتر ساکنان کمپ حتی ماموران مسئول مرتب سرما می‌خورند. غذایی که در کمپ می‌دهند معمولا اندکی برنج سبوس‌دار پخته یا سوپ آبکی با یک نان کوچک است که به زحمت یک کودک را سیر می‌کند. سوپ‌های کمپ به قدری آبکی هستند که می‌توان حلقه‌های هویج نیم‌ پخته آن را با انگشتان یک دست شمرد. برخی افراد بخاطر گرسنگی از دفتر پلیس بیسکوییت می‌دزدند. گوشت، یکی از نعمت‌های نایابی است که فقط در جشن شکرگزاری و کریسمس به پناهندگان می‌دهند. بیشتر ساکنان فقر آهن، فقر ید و دیگر عوارض ناشی از سوء تغذیه دارند.»

 
فیلم و صوت
 
    جدیدترین اخبار
صفحه نخست   |   تماس با ما    |     پیوند ها    |     جستجو    |     آب و هوا     |    RSS
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت محفوظ می باشد .
طراحی سایت : ایران طراح