اوقات شرعی       جستجو         پیوندها        تماس با ما
سه شنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۸
 
ارسال شده در تاریخ يكشنبه 9 دي 1397            نسخه قابل پرینت

چگونگی و زمان اجرای ساز و کار ویژه مالی اروپا یا SPV

فدریکا موگرینی، رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا در آخرین اظهارات خود درباره اجرای برجام ضمن اعلام این مطلب که SPV (ساز و کار ویژه مالی) تا پایان سال جاری میلادی اعلام خواهد شد تاکید کرد که «همه اعضای اتحادیه اروپا اتفاق نظر دارند که باید سیاست کلی‌مان در مقابل ایران را حفظ کنیم.»

به گزارش ایسنا، بعد از 9 ماه مذاکرات سیاسی، اقتصادی قرار است در روزهای منتهی به پایان سال جاری میلادی این ساز و کار ویژه مالی (SPV) اعلام شود با این حال به نظر نمی‌آید مذاکرات پس از اعلام آن پایان یابد. با توجه به تلاش آمریکا برای از بین بردن تلاش اروپا در همکاری با ایران برای حفظ برجام، پیش‌بینی می‌شود تحریم‌ها و تهدید به تحریم از سوی آمریکا یکی از مهم‌ترین موانع و مشکلاتی است که SPV را تهدید می‌کند.

شاید موثرترین کارکرد SPV بازگرداندن امید و اعتماد به تجار و بازرگانان در ایران و اروپا برای از سر گرفتن فعالیت‌های اقتصادی و تجاری بعد از خروج آمریکا از برجام باشد که لطمه شدیدی به این توافق وارد کرد.

در عین حال نکته حایز اهمیت که مهم‌تر از آغاز شدن یا نشدن فعالیت SPV در یک هفته باقی مانده تا پایان سال جاری است و مردم و به ویژه تجار و بازرگانان داخلی باید نسبت به آن آگاه باشند، این مساله است که با آغاز به کار SPV نباید منتظر «معجزه» از این ساز و کار داشته باشند، چرا که اساسا نه به لحاظ محتوا و نه لجستیکی اروپا توان این کار را ندارد و از سویی حاصل کار SPV به سرعت نشان داده نخواهد شد.

بر اساس اطلاع منابع نزدیک به مذاکرات ایران و اروپا، SPV شرکتی مستقل از هر یک از نهادهای مالی و حکومتی اروپایی و ایرانی است که به طور خصوصی ثبت و ایجاد می‌شود. یک شعبه از این شرکت در اروپا و دیگری در ایران ثبت می‌شود و تمام اطلاعات تبادلات تجاری بین شرکت‌های ایرانی و اروپایی در این دو شرکت ثبت می‌شود.

نکته حایز اهمیت این است که در این دو شرکت در ایران و اروپا، هیچ پرداختی انجام نمی‌گیرد و پولی جا به جا نمی‌شود. در واقع یک شرکت اروپایی کالایی به ایران صادر می‌کند و یک شرکت اروپایی کالا وارد می‌کند یا شرکت ایرانی واردات و صادرات می‌کند. نحوه پرداخت پول این گونه است که در ایران، پول صادرکننده ایرانی را، وارد کننده ایرانی می‌پردازد و در اروپا پول صادر کننده اروپایی از وارد کننده اروپایی دریافت می‌شود و همه این تبادلات و نقل و انتقال اسناد و اطلاعات به طور پایاپای در چارچوب SPV انجام می‌شود.

هر چند در ظاهر، این گونه به نظر می‌آید تمامی اقدامات در SPV‌ پایاپای انجام می‌گیرد اما منابع نزدیک به مذاکرات ایران و اروپا معتقدند که این روش و ساز و کار «پول در برابر کالا» یا «کالا در برابر کالا» نیست، بلکه روشی جدید از تعامل و تبادل تجاری است که در عرصه روابط بین‌المللی اقتصادی و تجاری در حال شکل‌گیری است.

بر اساس اعلام مقامات اروپایی یکی از مهم‌ترین اهداف SPV، باز کردن مسیر فعالیت شرکت‌های کوچک اروپایی با ایران است که دامنه فعالیت‌شان چندان در آمریکا تعریف نمی‌شود و از تهدید و تحریم آمریکا خارج هستند.

با توجه به اینکه بیش‌ترین صادرات ایران به اروپا از گذشته تا کنون در حوزه انرژی و نفت بوده است و در حال حاضر فقط دو کشور ایتالیا و یونان با توجه به معافیت‌هایی که از سوی آمریکا به هشت کشور داده شده هم چنان خریدار نفت ایران هستند، به نظر نمی‌آید صادرات زیادی در این حوزه از سوی ایران در آینده به اروپا شاهد باشیم. به علاوه، به نظر نمی‌آید SPV این امید را پیشاپیش به ایرانی‌ها و شرکت‌های خریدار نفت ایران بدهد که می‌توانند در این چارچوب به تعامل با ایران بدون نگرانی از تحریم‌های آمریکا بپردازند یا SPV این توان را داشته باشد که از تحریم‌های آینده آمریکا خود را مصون نگه دارد.

در عین حال ایران، چین، هند و روسیه نیز به SPV چشم دوخته‌اند و امیدوارند این ساز و کار بتواند در آینده نه چندان دور بعد از اروپا، در تعامل با ایران به کارشان بیاید و تعاملات خود را دور از گزند تحریم‌های آمریکا دنبال کنند. به ویژه برای ایران، این‌که ساز و کار مالی بتواند به دیگر کشورها، به خصوص کشورهای خریدار نفت ایران ارجاع داده شود مهم است.

در رابطه با مقر SPV ابتدا قرار بود اتریش میزبان آن باشد که با توجه به فشارهای آمریکا از میزبانی انصراف داد و در حال حاضر کشورهای فرانسه و آلمان پذیرفته‌اند که این شرکت در یکی از این دو کشور ثبت شود و مدیرعامل و هیات مدیره آن از کشور دیگر انتخاب شود تا به این شکل دو کشور مهم اروپایی و هم‌پیمان با آمریکا پشتوانه کار قرار گیرند. با این حال این دو کشور و اعضای شرکت SPV و هیات مدیره آن در آینده حتما با تهدید تحریم آمریکا مواجه خواهند شد که باید دید مقامات اروپایی برای این مساله چه راه‌حلی را پیش‌بینی می‌کنند.

ایجاد ساز و کار ویژه مالی یا SPV از جمله «اولین‌«‌ اقداماتی است که اتحادیه اروپا بعد از چندین دهه به ویژه بعد از جنگ دوم جهانی در تضاد با منافع آمریکا از آن حمایت می‌کند. در چندین دهه گذشته، به ویژه بعد از جنگ جهانی دوم سیاست‌های اروپا همواره پیرو سیاست‌های آمریکا در سطح منطقه و بین‌الملل بوده است، اما این برای اولین بار است که در مساله برجام در مقابل سیاست‌های یک‌جانبه دونالد ترامپ رییس ‌جمهوری آمریکا ایستادگی می‌کند و تلاش دارد هر چند محدود و ناکافی، مستقل از آمریکا رفتار کند.

 
فیلم و صوت
 
    جدیدترین اخبار
صفحه نخست   |   تماس با ما    |     پیوند ها    |     جستجو    |     آب و هوا     |    RSS
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت محفوظ می باشد .
طراحی سایت : ایران طراح