اوقات شرعی       جستجو         پیوندها        تماس با ما
چهارشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۸
 
ارسال شده در تاریخ يكشنبه 7 بهمن 1397            نسخه قابل پرینت

سرانه مصرف آب ایران ۷۰ لیتر بالاتر از استانداردهای جهانی

سرانه مصرف آب در ایران هم اکنون ۲۲۰ لیتر در شبانه روز به ازای هر نفر است که این رقم در برخی از کلانشهرهای کشور مانند تهران حتی به بیش از ۳۰۰ لیتر در شبانه روز می رسد و این آمار نشان می دهد که کشوری که از لحاظ بارش ها از وضعیت نامناسبی برخوردار است مدیریت مصرف آب را جدی نمی گیرد.

کارشناسان در این زمینه معتقدند در برخی کلانشهرهای کشور از جمله تهران، این میزان (مصرف سرانه آب در بخش خانگی) در فصل گرم سال به حدود ۲۵۰ لیتر در شبانه روز به ازای هر نفر می رسد، در حالی که متوسط سرانه مصرف آب در بخش خانگی در دنیا ۱۳۵ تا ۱۴۰ لیتر در روز به ازای هر نفر است. این رقم در کشورهای اروپایی که از میانگین بارشهای بالایی نیز برخوردارند، به طور متوسط ۱۳۰ لیتر در شبانه روز است.

همچنین با تاکید بر اینکه جلوگیری از تلفات آب خود می‌تواند یک راهکار مناسب برای نگهداشت آب در کشور باشد مصرف بهینه و معقول از آب شهری مستلزم فرهنگ سازی، به کارگیری تجهیزات کاهنده مصرف آب، استفاده از لوازم خانگی با میزان مصرف استاندارد و روش بازچرخانی آب خاکستری می باشد.

بنابراین گزارش های موجود مصرف سرانه آب در بخش خانگی (آب شرب لوله کشی خانگی) در ایران به طور متوسط در طول سال ۱۵۷ لیتر در روز به ازای هر نفر برآورد می شود که شامل پنج لیتر آشامیدن، ۱۰ لیتر پخت ‌و پز، ۵۰ لیتر حمام و شست‌ و شو، ۲۰ لیتر لباسشویی، ۱۵ لیتر ظرف‌شویی، ۳۰ لیتر مصارف بهداشتی، ۱۰ لیتر نظافت خانه و ۱۷ لیتر مصارف متفرقه می‌شود بنابراین استفاده از لوازم کاهنده مصرف آب در مصارف حمام و شست و شو که بیشترین مصرف آب را به خود اختصاص می دهد می تواند در کاهش سرانه مصرف آب بسیار موثر باشد.

اما سؤال این است چرا مصرف آب در ایران تا این حد بالاست موضوعی که سالهاست با واقعی نبودن قیمت آب حلقه مفقوده کاهش و مدیریت مصرف عنوان می شود. به اعتقاد اکثر کارشناسان پایین بودن قیمت آب در ایران باعث شده تا مردم چندان رغبتی برای مدیریت مصرف و استفاده از لوازم کاهنده آب از خود نشان ندهند.

 
فیلم و صوت
 
    جدیدترین اخبار
صفحه نخست   |   تماس با ما    |     پیوند ها    |     جستجو    |     آب و هوا     |    RSS
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت محفوظ می باشد .
طراحی سایت : ایران طراح