اوقات شرعی       جستجو         پیوندها        تماس با ما
سه شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۹
 
ارسال شده در تاریخ سه شنبه 21 خرداد 1398             نسخه قابل پرینت

احساس همدردی در فیل ‌ها چگونه است؟

اکثر حیوانات، استرس را تجربه می‌کنند و برخی در این شرایط یکدیگر را همراهی می‌کنند، اما فیل‌ها ممکن است قادر به تسلی یکدیگر نیز باشند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، فیل‌ها از جمله باهوش‌ترین حیوانات موجود در جهان محسوب می شوند که همانند سایر حیوانات و جانداران استرس را تجربه می کنند و واکنش های جالبی نسبت به احساسات خود نشان می دهند.

فیل‌ سنگین ‌ترین جانوران گیاه‌خوارخشکی محسوب می شود که نوع بالغ و نر آن ها حداکثر ۶۰۰۰ کیلوگرم وزن دارد و در یک روز ممکن است ۷۰ کیلوگرم برگ و علف خورده یا ۲۰۰ لیتر آب بیاشامد.

جالب است بدانید؛ فیل‌ها 6.3 تا ۶ متر طول و ۳٬۲ متر ارتفاع دارد و معمولاً وزن آن‌ها هفت تن است، آن ها ۴ زانو دارند که دو زانو رو به عقب و دو زانو رو به جلو خم می‌شود و معمولا تا ۷۰ سال عمر می کنند.

در کنار مشخصات ظاهری وزن مغز آن ها در حدود ۵ کیلوگرم بوده و از نظر پیچیدگی پس از مغز نهنگ‌ها پیچیده ‌ترین مغز در بین جانوران است.

مغز این حیوان از نظر واکنش به احساسات گوناگون بسیار پیشرفته است و بنا بر تحقیقات انجام شده مشخص شده است که در زمینه تعقیب چندین سوژه در یک فضای سه بعدی فیل بر انسان برتری دارد.

در عین حال این جانور بسیار نوع دوست نیز هست و در موارد زیادی به سایر موجودات زنده نیز کمک کرده است. مواردی از کمک فیل‌ها به حیوانات در معرض خطر قرار گرفته نیز وجود دارد.

استرس موردی است که همه حیوانات آن را تجربه می‌کنند و برخی از آن‌ها از جمله میمون‌ها، پرندگان، گرگ‌ها و سگ‌ها یکدیگر را همراهی می‌ کنند، امافیل‌ها ممکن است قادر به تسلی یکدیگر نیز باشند.

محققان با مطالعه بر روی فیل آسیایی که در پارک تایلند وجود دارد، دریافتند زمانی‌که فیل‌ها دچار تشویش می‌شوند مثلا هنگامی که یک بالگرد به آن‌ها نزدیک می‌شود، گوش و دم خود را حرکت می‌دهند و واکنششان نسبت به فیل‌های دیگر که در نزدیکی آن‌ها قرار دارند اینگونه است که با لمس آن‌ها و یا ایجاد سر و صدا، استرس را از همنوعان خود دور می‌کنند.

مطالعات حاکی از آن است که فیل‌ها در زمان ناراحتی با خرطوم، تنه و سر خود، همنوعانشان را لمس و با آن‌ها همدردی می‌کنند.

فیل‌ها ممکن است ظرفیت شاهکارهای ذهنی پیچیده ‌تری مانند همدلی را نیز داشته باشند.

 
فیلم و صوت
 
    جدیدترین اخبار
صفحه نخست   |   تماس با ما    |     پیوند ها    |     جستجو    |     آب و هوا     |    RSS
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت محفوظ می باشد .
طراحی سایت : ایران طراح