اوقات شرعی       جستجو         پیوندها        تماس با ما
سه شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۸
            رو در رو
 
ارسال شده در تاریخ سه شنبه 28 خرداد 1398            نسخه قابل پرینت

28 خرداد در آینه تاریخ معاصر ایران

28 خرداد 1382

حجت الاسلام علي يونسي وزير اطلاعات، دستگيري 165 نفر از اعضا و رهبران سازمان مجاهدين خلق در فرانسه را اقدامي بدون هماهنگي با جمهوري اسلامي ايران خواند و آن را عمل پليس فرانسه به وظيفه قانوني خود خواند.

28 خرداد 1378

سفير جمهوري اسلامي ايران در ايتاليا در مكالمه تلفني با اعضاي خانواده سه ايتاليايي كه روز 23 خرداد گذشته در نزديكي شهر بم توسط چند ناشناس ربوده شد، با آنها ابراز همدردي كرد و تأكيد كرد دولت ايران به تلاشهاي خود براي بازگرداندن ربوده شدگان به آغوش خانواده هايشان به طور جدي ادامه خواهد داد.

28 خرداد 1374

گري سيك مشاور پيشين كاخ سفيد در مصاحبه اي با راديو بي بي سي اعلام كرد سرنگوني هواپيماي مسافري ايران توسط يك ناو جنگي آمريكا بر فراز خليج فارس يك رويداد شرم آور در تاريخ فعاليتهاي نظامي آمريكا بود.

28 خرداد 1373

حضرت آيت الله خامنه اي رهبر معظم انقلاب قمه زني علني را ممنوع و حرام اعلام كردند. وزير كشور نيز اعلام كرد ستادي در وزارت كشور تشكيل شده تا با كساني كه اقدام به قمه زني مي كنند، برخورد شود.

28 خرداد 1369

هاشمي رفسنجاني رئيس جمهور در پاسخ به نامه دوم صدام با اشاره به عبارات مغرضانه وي، اظهار اميدواري كرد بعد از اين، وقت دو طرف با مبادله نامه تلف نشود. وي گفت «به خاطر مواضع منفي سعوديها نسبت به انقلاب اسلامي ايران قلمرو دولت عربستان محل مناسبي براي مذاكرات صلح نيست.»

28 خرداد 1363

در پي امتناع دولت مصر از اعطاي پناهندگي به ربايندگان هواپيماي جمهوري اسلامي ايران، آنان هواپيما را با 8 سرنشين آن به سوي فرانسه به پرواز درآوردند.

28 خرداد 1360

سازمان مجاهدين خلق در بيانيه اي رسماً حركت مسلحانه عليه جمهوري اسلامي ايران را اعلام كرد.

28 خرداد 1357

شاه در مصاحبه با مجله «يو اس نيوز اند ورلد ريپورت» با اشاره به جريان انقلاب گفت موج تظاهرات اخير تهديدي عليه من به حساب نمي آيد» وي گفت «هيچ نيرويي نمي تواند مرا سرنگون كند».

28 خرداد 1355

«اسحاق رابين‌« ـ نخست وزير وقت اسراييل ‌ـ در نامه‌اي به محمدرضا پهلوي‌، از وي خواست تا ديدگاه انورسادات رييس جمهور مصر راجع به صلح با اسراييل راجويا و به وي اطلاع دهد. سادات براي يك ديدار 6 روزه از ايران در تهران به سر مي‌برد.

28 خرداد 1330

دو لشكر روسي از اوكراين به مرزهاي جنوبي (مرز ايران) اعزام شده و رزمناو سنگين 7800 تني «آدميرال يوماشو» نيز از شمال آبهاي درياي خزر به نواحي جنوبي اين دريا رهسپار شده است. اين رزمناو در آبهاي شمالي آستارا لنگر خواهد انداخت. توضيحي درباره اين نقل و انتقال نظامي داده نشده است.

28 خرداد 1327

نواب صفوي در جمع هزاران نفر از مردم كه در اعتراض به حكومت هژير در مسجد سلطاني (مسجد امام خميني بازار) گرد آمده بودند، سخنراني شديد اللحني عليه هژير ايراد كرد. دیروز هم اجتماع مشابهی در میدان بهارستان تشکیل شده بود.

28 خرداد 1323

آيت الله سيد ابوالقاسم كاشاني كه در گلاب ‌دره شميران مخفي بود، توسط مقامات متفقين بازداشت و به خارج از كشور تبعيد شد.

28 خرداد 1304

« والاس اسميت موري »‌ كاردار وقت امريكا در ايران در گزارشي از نتايج جنگ اول جهاني در ايران نوشت : در سالهاي ۱۸- ۱۹۱۷بر اثر خشكسالي و تخريبي كه به زراعت ايران به دليل تهاجم ارتشهاي بيگانه وارد شد قحطي بزرگي ايران را در بر گرفت كه يك سوم جمعيت آنرا تلف كرد .

28 خرداد 1287

محمدعلیشاه قاجار در تلگرافی به مراجع نجف، اقدام خود در تعطیل کردن مجلس شورای ملی را توجیه کرد.

28 خرداد 1285

آیت الله شیخ فضل الله نوری و آقا سید ابوالقاسم امام جمعه به قیام مردم پیوستند. بدین ترتیب جبهه علمای مشروطه خواه تقویت شد. در همین روز زنان با تجمع در مقابل کاخ سلطنتی، به عین الدوله صدراعظم، ناسزا گفتند.

 
فیلم و صوت
 
    جدیدترین اخبار
صفحه نخست   |   تماس با ما    |     پیوند ها    |     جستجو    |     آب و هوا     |    RSS
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت محفوظ می باشد .
طراحی سایت : ایران طراح