اوقات شرعی       جستجو         پیوندها        تماس با ما
سه شنبه ۱ بهمن ۱۳۹۸
            رو در رو
 
ارسال شده در تاریخ پنجشنبه 7 شهريور 1398            نسخه قابل پرینت

لیلاز: مقاومت ایران جواب داده / دولت برای مذاکره سراسیمه نباشد

عضو عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران گفت: امروز زمان به‌زیان آمریکا و اروپا در حال سپری شدن است و ما به هیچ عنوان نباید برای مذاکره کردن از خود سراسیمگی نشان دهیم.

سعید لیلاز عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران در گفت‌وگو با تسنیم، با اشاره به اظهارات رئیس‌ جمهور مبنی بر اینکه اگر بداند شرکت در جلسه‌ای و ملاقات با شخصی موجب آبادانی ایران می‌شود، از برگزاری این دیدار دریغ نمی‌کند، گفت:  بنده تا چند ماه پیش مخالف شروع هرگونه مذاکره با آمریکا بودم چرا که در شرایطی که شما در موضع ضعف قرار دارید، نمی‌توانید مذاکره شرافتمندانه‌ای برای پیشبرد منافع ملی داشته باشید. از سوی دیگر با توجه به ماهیت استکباری طرف مقابل، هرگونه مذاکره جدید خروجی بهتر از ترکمن‌چای برای ایران نخواهد داشت.

وی افزود: اما در چند ماه اخیر شرایط ایران از لحاظ اجتماعی، اقتصادی و به‌ویژه از نظر نظامی بسیار تغییر کرده و این خبر خوشی است که بنده به‌عنوان یک اقتصاددانِ مطلع به شما می‌دهم که  از اواخر خرداد امسال به‌طرز چشمگیری شرایط اقتصادی کشور رو به بهبود بوده است، به‌گونه‌ای که تورم نقطه به نقطه از حدود 52 درصد در پایان فروردین 98 به حدود 40 درصد در پایان مرداد رسیده و حدس من این است که تورم نقطه به نقطه تا پایان آبان سال جاری به حدود 30 درصد برسد. همچنین در 15 ماه گذشته نرخ تورم نقطه به نقطه از نرخ تورم متوسط کمتر شده است که این مسئله نشان می‌دهد نرخ تورم قطعاً در روزها و ماه‌های آینده نرخ کاهشی به خود می‌گیرد.

این کارشناس مسائل اقتصادی ادامه داد: همچنین برآوردها نشان می‌دهد در ماه‌های آینده در بخش تولید و کشاورزی رشد قابل توجهی خواهیم داشت و بخش مسکن شاهد رونق خواهد بود.  همچنین در بخش خودروسازی قطعاً رشد مثبت خواهیم داشت  و بنده امیدوار هستم در شرایطی که تولید خودرو در سال گذشته در تیراژ 700 هزار خودرو بود در سال جاری به مرز یک میلیون دستگاه برسد. از سوی دیگر تولید فلزات با رشد قابل توجهی روبه‌رو شده است.

لیلاز خاطرنشان کرد: در بخش کنترل نرخ ارز دولت ظرف چند ماه گذشته توانست نرخ دلار را به زیر 11 هزار تومان برساند. البته به‌اعتقاد بنده قیمت دلار میل این را دارد که به زیر 10 هزار تومان بیاید ولی سیاست دولت این است که ثبات نسبی در بازار ارز را حفظ کند که این سیاست درستی است.

وی با اشاره به هدف آمریکا از پیاده‌سازی سیاست فشار حداکثری اقتصادی بر ایران گفت:  نقطه امید آمریکا در پیاده‌سازی سیاست فشار حداکثری اقتصادی بر ایران این بود که ساختار اجتماعی ایران را به فروپاشی بکشاند و انتظار داشت که در پی فشارهای اقتصادی به اقشار مختلف جامعه ایران، تجمعات گسترده‌ای در سراسر کشور به‌وقوع بپیوندد و در نتیجه جمهوری اسلامی تضعیف شده و تن به مذاکره با آمریکا بدهد، در حالی که به‌دلیل نیرومندی ساختار انقلاب اسلامی و اقتدار امنیتی نظام، توانستیم یک سال بحرانی و خطرناک را پشت سر گذاشته و با اصلاح سیاست‌های اقتصادی، آرامش اجتماعی پایداری در کشور برقرار کنیم و شاهد باشیم که شرایط کشور  با سال گذشته که  با تجمعات صنفی و کارگری فراوانی همراه بود، قابل مقایسه نباشد.

عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران گفت:‌ به‌نسبت سال گذشته کنار بهبود شرایط اجتماعی و اقتصادی،‌ در ماه‌های اخیر شاهد بروز رویدادهای نظامی و ژئوپولیتیک مهمی در منطقه  از جمله پیشرفت جبهه مقاومت در سوریه که ره‌آورد ائتلاف سه کشور ایران، روسیه و سوریه بود تا سرنگونی پهپاد متجاوز آمریکایی و همچنین توقیف نفتکش متخلف انگلیس در آبهای خلیج فارس  بودیم که نقش مؤثری در تبدیل شدن ایران به قدرتی نقش‌آفرین در منطقه داشته است.

وی افزود: بنده در مصاحبه با فایننشال تایمز به این مسئله اشاره کردم که پس از جنگ‌های دو قرن پیش ایران و روسیه،‌ این برای اولین بار است که ایران در مناقشه‌ای نظامی با قدرت‌های جهانی  به پیروزی می‌رسید، بنابراین  در ماه‌‌های اخیر روند تحولات اقتصادی، اجتماعی و نظامی به‌گونه‌ای بوده که زمان امروز به‌سود ایران در حال سپری شدن است و شاهد هستیم که میل به مذاکره به هیچ عنوان از سوی ایران نیست و این آمریکا و کشورهای غربی هستند که مصرّانه  به‌دنبال مذاکره با کشورمان هستند.

 
فیلم و صوت
 
    جدیدترین اخبار
صفحه نخست   |   تماس با ما    |     پیوند ها    |     جستجو    |     آب و هوا     |    RSS
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت محفوظ می باشد .
طراحی سایت : ایران طراح