اوقات شرعی       جستجو         پیوندها        تماس با ما
شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۷
            رو در رو
 
ارسال شده در تاریخ سه شنبه 19 تير 1397            نسخه قابل پرینت

درسهایی از بزرگترین صادرکننده گوجه فرنگی دنیا

داستان هلند در زمینه کشاورزی پر از درس هایی است که جهان باید فرا گیرد.

هلند، کشوری کوچک، با ۱۷ میلیون جمعیت به دومین صادرکننده محصولات غذایی جهان تبدل شده است. این کشور تقریباً از تمامی منابعی که برای کشاورزی در مقیاس بزرگ لازم است محروم است. همچنین دومین صادرکننده محصولات کشاورزی غذایی بعد از آمریکایی است که ۲۷۰ برابر بیشتر زمین کشاورزی دارد.

هلند بزرگترین صادرکننده گوجه فرنگی، سیب زمینی و پیاز و دومین صادرکننده سبزیجات در دنیا است و یک سوم تجارت جهانی دانه های سبزیجات خوراکی نیز از اینجا سرچشمه می گیرد.

این موفقیت ها فقط در ۹۴ کیلومتر مربع گلخانه (ها) بدست آمده است. در حالی که مساحت شهر تهران ۷۳۰ کیلومتر مربع است.

اما راز موفقیت کشور هلند در چیست؟

مسئله ، استفاده از تکنولوژی های برتر و گلخانه‌های پیشرفته کشاورزی است. این تکنولوژی ها برداشت در سطح هکتار را به شدت افزایش داده است.

راز این همه پیشرفت در صنعت کشاورزی به خاطر تحقیقاتی است که در دانشگاه واخنینگن (Wageningen) صورت می گیرد. این دانشگاه بهترین موسسه تحقیقاتی جهان در زمینه کشاورزی است.

اگر آمریکا سیلیکون ولی (Silicon Valley) کالیفرنیا را به عنوان مرکز نوآوری های تکنولوژیکی دنیا در اختیار دارد، هلند نیز فوود ولی (Food Valley) را به عنوان مرکز تحقیقات کشاورزی دنیا دارد. اگر دانشگاه کالیفرنیا مرکز ثقل سیلیکون ولی آمریکاست، دانشگاه واخنینگن نیز مرکز ثقل فود ولی هلند است.

نمونه ای از تکنولوژی های بکار رفته در هلند:

با استفاده از سنسورهای حساس، در مصرف آب برخی از محصولات کلیدی تا ۹۰ درصد صرفه جویی بعمل آمده است. در هلند ۱۵ نوع گوجه فرنگی با ارتفاع ۶ متر پروش داده می شوند که ریشه آنها نه در خاک بلکه در محلولهای مغزی قرار دارد. این درحالی است که آنها به طور کامل استفاده از آفت کشهای شیمیایی را کنار گذاشته اند.

از سال ۲۰۰۹ به بعد پروش دهندگان مرغ و دام و طیور استفاده از آنتی بیوتیک را حدود ۶۰ درصد کاهش داده اند.

کشاورزان برای تنظیم دمای گلخانه ها از انرژی زمین گرمایی (geothermal) استفاده میکنند.

کشاورزی هیدروپونیک که در آن محصولان بدون خاک و با استفاده از محلولهای مغزی رشد میکنند، مصرف آب و هزینه ها را به شدت کاهش داده است.

 
فیلم و صوت
 
    جدیدترین اخبار
صفحه نخست   |   تماس با ما    |     پیوند ها    |     جستجو    |     آب و هوا     |    RSS
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت محفوظ می باشد .
طراحی سایت : ایران طراح