شناسایی اولین مورد ابتلا به کرونای «اومیکرون» در ایران/ وزارت بهداشت جلسه اضطراری تشکیل داد/ چگونگی ورود سویه جدید به کشور

اولین مورد ابتلا به «اومیکرون» در ایران شناسایی شد؛ این خبری است که سرپرست مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت با تایید آن از برگزاری نشستی اضطراری به این منظور خبر داد.
 
به گزارش «تابناک»؛ به فاصله چند هفته از شناسایی سویه جدید ویروس کرونا در جهان به نام اومیکرون و در حالی که برخی از کشور‌های همسایه مان هم در روز‌های گذشته از شناسایی این سویه در مرزهایشان خبر داده بودند، نخستین مورد ابتلا به اومیکرون در کشورمان شناسایی شد و با تایید این رویداد، وزارت بهداشت تصمیم اضطراری گرفت.
 
ماجرا از ادعایی شروع شد که اصغر عبدلی، فناور واکسن کرونای برکت مطرح کرد و با انتشار آن در صفحه شخصی اش در یکی از شبکه‌های اجتماعی، تاکید کرد به همراه همکارانش اولین مورد ابتلا به اومیکرون را با کیت ایرانی شناسایی کرده و مراتب را به وزارت بهداشت منعکس نموده اند؛ ادعایی که مورد تایید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشورمان قرار گرفت.
 در پی این ماجرا، نشست اضطراری ستاد کرونای وزارت بهداشت با حضور وزیر تشکیل و در پایان آن ضمن تایید مشاهده سویه جدید کرونا در کشور، تاکید شد: اعضای جلسه به ضرورت استفاده از ماسک، تزریق واکسن بویژه دریافت دوز سوم واکسن اعلام شده و بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی تاکید کردند. همچنین اعضای ستاد، نظر و پیشنهادهای خود را جهت ارائه به ستاد ملی کرونا مطرح کردند.
 
محمد هاشمی، سرپرست مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، با اشاره به اینکه نتایج جلسه امروز درخصوص تمهیدات اندیشیده شده جهت جلوگیری از شیوع سویه جدید در کشور متعاقبا اعلام و اطلاع رسانی خواهد شد، افزود: جلسه اضطراری ستاد مقابله با کرونای وزارت بهداشت با حضور دکتر بهرام عین اللهی وزیر بهداشت، دکتر سیدمحمد پورحسینی مشاور وزیر و مدیرکل حوزه وزارتی، دکتر کمال حیدری معاون بهداشت وزارت بهداشت، بهروز رحیمی معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت، دکتر یونس پناهی معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، دکتر قاسم جان بابایی معاون درمان وزارت بهداشت، دکتر محمد حسین نیکنام مشاور وزیر بهداشت در امور بین الملل، دکتر محمدمهدی گویا رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، دکتر علیرضا بیگلری رییس انستیتو پاستور ایران، دکتر علی شریفی زارچی سرپرست مرکز مدیریت آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت، دکتر سیدحیدر محمدی مدیر کل امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو، مهندس محمد هاشمی رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، دکتر احمد حاجبی مدیرکل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت و مهندس سید حسین صفوی رییس هیات امنای صرفه جویی ارزی در معالجه بیماران برگزار شد.
چگونگی ورود اومیکرون به ایران
به گفته دکتر محمدمهدی گویا، رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، فرد مبتلا به اومیکرون مردی ساکن تهران است که اکنون تحت مراقبت‌های پزشکی قرار دارد و حال عمومی وی مناسب است. وی در خصوص چگونگی ابتلای وی به این سویه گفته: «مورد شناسایی شده، هموطنی است که به تازگی از یکی از کشور‌های همسایه به کشور بازگشته است.»
 
گویا در ادامه تاکید کرد: مشاهداتی که تاکنون انجام شده، نشان می‌دهد که بیماری‌زایی اومیکرون نسبت به سویه‌های قبلی اندکی کمتر است، اما هنوز زود است که قاطع بگوییم بیماری ناشی از ابتلا به این سویه، خفیف است. همچنین نباید این تصور ایجاد شود که کسانی که قبلا مبتلا شده اند، دیگر مبتلا نمی‌شوند.
منتشر شده در يكشنبه 28 آذر 1400       کد خبر : 10263
آخرین اخبار
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب‌سایت محفوظ می‌باشد.
طراحی وب سایت : ایران طراح