به علائم اومیکرون حساس باشید/از آبریزش تا سردرد

وی ادامه داد: قبل و بعد از اومیکرون، سویه های مختلف ویروس کووید ۱۹ را شاهد بودیم و خواهیم بود، اما نکته قابل توجه، اهمیت رعایت پروتکل‌های بهداشتی به عنوان مهمترین اصل پیشگیری از ابتلاء به بیماری است، به ویژه در شرایط کنونی که به دنبال فروکش کردن موج بیماری، افراد توجه چندانی به شیوه نامه‌ها ندارند. از طرفی بازگشایی و رفع محدودیت‌هایی که نزدیک به ۲ سال در کشور برقرار بود، اطمینان خاطر ذهنی در مردم ایجاد کرده است. از همین رو ممکن است غافلگیری آغاز بحران در دنیا، در زمان مقابله با اومیکرون نیز تکرار شود.
علوی در توضیح به باور غلطی مبنی بر در معرض خطر بودن افرادی که پیش تر به کرونا مبتلا شده‌اند، تصریح کرد: تمامی افراد در معرض خطر ابتلاء به سویه جدید هستند، نباید تصور کرد واکسیناسیون و ابتلاء در گذشته، ایمنی لازم برای مقابله با اومیکرون را فراهم می‌کند. این عبارت برای جلب توجه بیشتر افراد واکسینه شده و آنهایی که در گذشته درگیر کرونا شده بودند، بیان شده است، چرا که احتمال ابتلاء در این افراد هم وجود دارد. این موضوع در خصوص ریسک ابتلای کودکان نیز مطرح است، چراکه کودکان نیز از ابتلاء به اومیکرون مصون نیستند، از طرفی واکسیناسیون هم برای این گروه سنی کامل نشده است.
علوی در خصوص خطرات احتمالی ناشی از بازگشایی مدارس، اظهار کرد: زمانی که موجی از انتقال بیماری ایجاد می‌شود، تجمع تعدادی از افراد در فضاهای بسته‌ای که با توجه به سردی هوا، امکان تهویه مناسب نیز در آنها وجود ندارد، اقدام خطرناکی است و اصولی که در ورزشگاه‌ها، کنسرت‌ها و سایر اماکن سربسته بیان می‌شود، در مورد مدارس نیز صدق می‌کند. البته تصمیم گیری و اظهار نظر در این حوزه پیچیدگی‌هایی دارد، اما به طور قطع بازگشایی مدارس در زمان طغیان بیماری، می‌تواند منجر به تشدید موج شود.
منتشر شده در سه شنبه 30 آذر 1400       کد خبر : 10267
آخرین اخبار
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب‌سایت محفوظ می‌باشد.
طراحی وب سایت : ایران طراح