پادتن ضد سویه‌های مختلف کرونا کشف شد

به گزارش 4اکباتان، از آغاز همه‌گیری کرونا (سارس کوو۲) گونه‌های جدید این ویروس موفق شده‌اند با تغییر بخشی از پروتئین سنبله خود در برابر واکسن‌ها و داروهای موجود مقاومت کنند و به حیاتشان ادامه بدهند.
 
این اتفاق به این دلیل می‌افتد که واکسن‌ها و داروها تاکنون بر روی نوک پروتئین سنبله یا شاخک‌های ویروس متمرکز شده‌اند. جهش یا موتاسیون ویروس که به ایجاد سویه‌های جدیدی از آن می‌انجامد معمولا با تغییر در همین بخش‌های ویروس و مصون‌شدن آن در برابر واکسن و داروهای موجود همراه است، از همین رو برای مقابله با هر سویه‌ای اغلب به واکسن یا داروی تازه‌ای نیاز پیدا می‌شده است.
 
اکنون محققان دانشگاه آلاباما یک آنتی‌بادی به نام 1249A8 را در خون مبتلایان به کوویدو۱۹، بیماری ناشی از سارس‌کوو ۲ کشف کرده‌اند که می‌تواند یک درمان مؤثر علیه همه گونه‌های قبلی و آینده ویروس ارائه دهد.
 
به گفته آنها این پادتن در برابر ویروس‌های کرونای موسوم به سارس-کوو که در سال‌های ۲۰۰۲ و ۲۰۰۳ باعث ایجاد یک بیماری همه‌گیر شد، و همچنین مرس که در سال ۲۰۱۲ در عربستان سعودی ظاهر شد نیز مؤثر است. علاو بر این چندین ویروس سرماخوردگی معمولاً بی‌ضرر را هم از بین می‌برد.
 
انتهای پیام/
 
منبع: دویچه وله
منتشر شده در شنبه 8 مرداد 1401       کد خبر : 10598
آخرین اخبار
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب‌سایت محفوظ می‌باشد.
طراحی وب سایت : ایران طراح