خواص دارویی گل مغربی در انواع بیماری‌ها

به گزارش4اکباتان گل مغربی، با نام عمومی Evening primrose  است که در عربی حشیشه الحمار نامیده می شود، گیاهی است دو ساله، به ارتفاع حداکثر تا ۵/۱ متر که برگ هایی بزرگ، ساده، دندانه دار و با کناره ی موج دار دارد. اندام هوایی این گیاه، پوشیده از تار است. گل ها درشت، قیف مانند و به رنگ زرد روشن هستند که چهار کاسبرگ دارند. یکی از ویژگی های این گیاه، آن است که هر گل، چهار پرچم کوتاه و چهار پرچم بلند دارد و کاسبرگ های گل، به گلبرگ ها نچسبیده و به سمت پایین خمیدگی دارند. همچنین، ریشه ی این گیاه، گوشتدار و به رنگ قرمز می باشد.
 
گل مغربی، از آمریکای شمالی به دیگر نقاط دنیا راه یافته است و به دلیل آن که  گل های آن، هنگام غروب شکفته می شوند، به گل مغربی معروف شده است. قسمت مورد استفاده ی گیاه، اغلب،  ریشه و دانه آن است. دانه ها، حدود ۲۰ درصد روغن دارند و به روغن گل مغربی مشهورند. این گیاه، در ایران نمی روید، ولی محصولات روغن آن، در فرآورده های مهمی استفاده می شود.
 
ترکیبات مهم:
 
دانه های گل مغربی، حاوی ۱۴ درصد روغن ثابت به نام «اوی نینگ پرایم روزاویل» یا OEP است. این روغن، ۵۰ تا ۷۰ درصد، سیس لینولئیک اسید و ۷ تا ۱۰ درصد، سیس گامالینولنیک اسید(GLA)  در خود دارد. این گل، در شرایط سنی و آب و هوایی مختلف، دارای مقادیر مختلفی از  GLA است. همچنین، در این گیاه، ترکیب سیس ۶ و ۹ و ۱۲ اوکتاتری انولیک اسید نیز وجود دارد.
 
ترکیبات دیگر این گیاه شامل، مقادیر کمی اولئیک، پالمتیک و استئاریک اسید، استروئیدها، کامپسترول و بتاسیتوسترول می باشد.
 
اثرت گل مغربی در انواع بیماری ها:
 
بیماری های قلبی و عروقی:
تحقیقات بسیاری نشان داده اند، مصرف LA می تواند کلسترول را کاهش دهد. این، در حالی است که GLA 170 بار قوی تر از LA می باشد.
 
سرطان پستان و بیماری های مربوطه:
آزمایشاتی که بر روی برخی حیوانات انجام شده، نشان داده است، مصرف EPO می تواند در کاهش سرطان پستان مؤثر باشد. این، در حالی است که روغن زیتون چنین تأثیری را نشان نداده است. در یک آزمایش، زنانی که به کیست های عود کننده ی پستان مبتلا بودند، پس از یک سال مصرف  EPO، در مقایسه با دارونما، سرعت عود بیماری، کمتر شد.
 
سندرم پیش از قاعدگی (PMS):
بر اساس مطالعات انجام شده، با مصرف EPO مشکلات قبل از قاعدگی کاهش می یابد. گر چه، بعضی آزمایشات نشان می دهد، مصرف این ماده در برخی افراد بی اثر بوده است، ولی مجموع
 
تحقیقات، تأثیر این ماده را تأیید می کنند.
 
آرتریت روماتوئید:
مصرف بیش از سه ماه EPO تأثیر مطلوبی در بهبود آرتریت روماتوئید دارد و سفتی عضلات را در هنگام صبح، کاهش می دهد. همچنین، در برخی موارد، مصرف همزمان آن با داروهای ضدالتهاب، سبب کاهش مصرف این داروها شده است.
 
بیماری MS:
استفاده از رژیم های حاوی LA بهبود مختصری در افراد مبتلا به MS ایجاد می کند؛ زیرا، در این گونه افراد، ناهنجاری متابولیسم EFA وجود دارد.
 
التهاب پوستی(حساسیتی) و بیماری های پوستی:
در آزمایشاتی که بر روی التهابات پوستی حساسیتی به روش دوسوکور انجام شده است، اثرات GLA  مؤثرتر از دارونما بوده است. مصرف GLA در این موارد، سبب کاهش شدید خارش و مصرف کورتیکواستروئیدها نیز شده است. در این مطالعه، پانزده فرد بزرگسال و هفده کودک به مدت سه هفته روزی دو نوبت و هر نوبت ۵/۰ گرم EPO مصرف کردند. در تحقیق دیگری، ۶۰ بزرگسال و ۳۹ کودک میزان بیشتری EPO مصرف کردند و در آزمایشی دیگر نیز، ۵۲ نفر از سنین ۱۶ تا ۶۴ سال به مدت چهار ماه، روزی ۵/۰ گرم EPO استفاده نمودند که در تمام موارد، بهبود اگزمای حساسیتی مشهود بود و خارش، پوسته پوسته شدن، شدت التهاب، شدت بیماری، خشکی و قرمزی پوست، کاهش قابل ملاحظه ای یافت. از طرفی نقص در عمل آنزیمی که LA را به GLA تبدیل می کند، در بیماران مبتلا به التهاب پوستی حساسیتی(اگزما)، دیده شده است.
 
طریقه و میزان مصرف:
 
فرآورده های مختلفی از روغن گل مغربی در بازار وجود دارد که باید با توجه به نوع دارو، از راهنمای آن ها استفاده کرد. اغلب این محصولات، مکمل غذایی هستند و می توانند هر روز، با مقادیر معینی، مصرف شوند.
 
به طور معمول، حداکثر میزان استفاده از EPO به عنوان مکمل غذایی، روزانه ۴ گرم می باشد که این مقدار، حاوی ۳۰۰ تا ۳۶۰ میلی گرم GLA است. برخی منابع، مصرف روزانه تا ۸ گرم، برای بزرگسالان، و ۴ گرم، برای کودکان را بلامانع می دانند.
 
عوارض جانبی:
 
تاکنون عوارضی از مصرف خوراکی روغن گل مغربی، گزارش نشده است. از سال ۱۹۷۰، این روغن روزانه، ۱۰۰۰ تن در کشورهای مختلف استفاده می شود که تاکنون، هیچ شکایتی از عوارض آن دیده نشده است.
 
مهم ترین اثرات گزارش شده:
 
ضد آلرژی، ضد تصلب شرائین، ضد التهاب، ضد سرطان، قابض، ملین، کاهش دهنده ی کلسترول، کاهش دهنده ی پُرفشاری خون، آرام بخش، مغذی (تأمین کننده ی اسیدهای چرب ضروری بدن) و وازودیلاتور(گشاد کننده رگ ها).
 
توجه: گرچه بیشتر فرآورده های روغن گل مغربی به صورت خوراکی(کپسول) است، ولی فرآورده ای موضعی این گیاه، مانند، لوسیون، کرم، پماد و روغن های ماساژ نیز وجود دارد.
 
انهای پیام/
 
نویسنده: دکتر محمد حسین صالحی سورمقی - دکترای تخصصی فارماکوگنوزی
 
منتشر شده در يكشنبه 9 مرداد 1401       کد خبر : 10607
آخرین اخبار
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب‌سایت محفوظ می‌باشد.
طراحی وب سایت : ایران طراح