منشور اجتماعی دانشگاه شریف تصویب شد/استفاده از تمام‌ظرفیت ها برای آزادی دانشجویان بازداشتی

به گزارش 4اکباتان در متن منشور اجتماعی دانشگاه صنعتی شریف آمده است: همه اعضای خانواده دانشگاه صنعتی شریف باید بر مأموریت اصلی این دانشگاه، که عبارت است از آموزش و تربیت متخصصان شایسته و روزآمد در تراز دانشگاه‌های برتر جهان و پژوهش و توسعه علم و فناوری برای نیازهای آینده و پیشرفت کشور، متمرکز بوده و نسبت به تحقق این ماموریت اهتمام داشته باشند.
 
مهمترین عامل پیشرفت و پیشتازی دانشگاه، فرهنگ غنی و سنت‌های ارزشمند خانواده بزرگ شریف است که عبارتند از: خردورزی، دانش محوری و حاکمیت فضای علمی، تعامل سازنده با یکدیگر بر مبنای احترام متقابل، دوستی، همفکری، همکاری، هم افزایی، و رقابت سازنده، انسجام و همبستگی بین اعضای خانواده دانشگاه، تکیه بر خرد جمعی و حفظ استقلال علمی و مدیریتی دانشگاه، پذیرش تنوع دیدگاه‌­ها و سلیقه‌­ها و تضارب افکار، رعایت انصاف و عدالت و پرهیز از تقابل‌های غیرسازنده، شایسته سالاری و میدان یافتن حداکثری ظرفیت افراد با سلایق متفاوت در امور دانشگاه. اعضای خانواده بزرگ شریف، باید حول محور "فرهنگ شریفی" و "شریف ماندن" همبستگی خود را حفظ کرده و به تلاش برای تعالی دانشگاه اهتمام ­ورزند.
 
در ادامه این منشور آمده است: باید حق پرسش­، مطالبه‌­گری، انتقاد و اعتراض دانشجویان با رعایت شئون اخلاقی، قوانین کشور و مقررات دانشگاه و بدون هراس از ابراز اندیشه، به رسمیت شناخته شود و فضای نقد و اظهارنظر دانشجویان از تفکرات و دیدگاه‌­های سیاسی مختلف در چارچوب­‌های قانونی فراهم گردد. همچنین باید امکان قانونی برگزاری تجمعات و نشست‌­های نظام­‌مند و اخلاق­مدار و کرسی‌های آزاداندیشی برای گروه‌­های دانشجویی فراهم شود.
 
هرگونه خشونت‌ورزی کلامی، رفتاری و فیزیکی، توهین و هتاکی، تمسخر، هتک حرمت، و یا تهدید از سوی هر فرد یا گروه دانشگاهی قابل قبول نبوده و همه افراد و تشکل‌ها باید این گونه اقدامات را محکوم و از آن پرهیز نمایند.
 
همچنین همه اقشار دانشگاهی باید به آزادی اندیشه و حق اظهارنظر سایرین احترام بگذارند و تنوع اندیشه‌­ها و رویکردهای سیاسی- اجتماعی را به رسمیت شناخته و جز در فضای گفتگو و اندیشه­‌ورزی با یکدیگر تقابل ننمایند.
 
با لحاظ موارد فوق، تداوم بدون وقفه فعالیت‌­های آموزشی- پژوهشی دانشگاه ضروری است و از همه اساتید و دانشجویان انتظار می رود حداکثر اهتمام لازم را در این راستا بکار بسته و با هرگونه اختلال در این امر مقابله نمایند.
 
در منشور اجتماعی دانشگاه شریف اقدامات اجرایی برای عبور از شرایط کنونی به شرح ذیل عنوان شده است: 
 
بر اساس اصول منشور اجتماعی فوق، شورای دانشگاه از رئیس دانشگاه می‌خواهد که با هدف ایجاد آرامش و امنیت و تمرکز فکری برای دانشجویان و بازگشت دانشگاه به روال عادی، موارد زیر را پیگیری و اجرا نماید:
 
رفع کلیه احکام ممنوع‌الورودی و محرومیت‌ها و تعلیق کلیه احکام انضباطی دانشجویان ناشی از وقایع اخیر تاکنون مشروط به پای‌بندی آنان به منشور اجتماعی دانشگاه و محدودکردن تدابیر انضباطی به مواردی که از این پس، اصول منشور فوق را نقض نمایند؛ همچنین، تلاش مضاعف و استفاده از تمام ظرفیت‌­ها برای آزادی دانشجویانی که در حوادث اخیر دانشگاه بازداشت شده‌اند.
 
تعامل با نهادهای خارج از دانشگاه به‌منظور واسپاری مسئولیت حفظ امنیت و آرامش و حراست داخلی دانشگاه به خود آن و بهره‌­گیری توام با سعه صدر از سازوکارهای داخلی دانشگاه در مدیریت و کنترل اعتراضات و تجمعات و جلوگیری از تخلف نسبت به منشور اجتماعی دانشگاه؛ عدم بکارگیری نیروهای حراستی ناآشنا با اقتضائات محیط دانشگاه در هر شکل و قالبی.
 
شورای دانشگاه از همه دانشجویان و تشکل‌های مختلف دانشجویی انتظار دارد ضمن رعایت قوانین و مقررات از هرگونه رویارویی پرهیز نموده و با خاتمه‌دادن به کدورت‌ها و خودداری از هرگونه خشونت کلامی یا رفتاری و با تحمل دیدگاه‌های مخالف، به بازگشت آرامش، عقلانیت، دوستی و همکاری که همواره مشخصه فضای دانشجویی این دانشگاه بوده است، کمک نمایند.
 
شورا همچنین از نهادهای بیرون دانشگاه و مسئولین امنیتی کشور نیز درخواست می‌نماید که با درک اقتضائات فضای دانشگاه و فعالیت‌های دانشجویی، با اعتماد به مسئولین دانشگاه، حفظ امنیت و آرامش دانشگاه را به خود آن سپرده و اجازه دهند که دانشگاه از طریق سازوکارهای درونی، مسائل را مدیریت نماید تا بدین ترتیب از ایجاد التهاب غیرضروری جلوگیری شده و فضای امید و نشاط برقرار و فعالیت‌های دانشگاه به روال عادی باز گردد.
 
شورای دانشگاه حمایت خود را از رئیس و هیئت رئیسه  دانشگاه برای پیگیری و اجرای موارد فوق اعلام می‌نماید. همچنین، از کلیه دانشکده‌­ها و مراکز، اعضای هیئت علمی، دانشجویان و تشکل­‌های دانشجویی انتظار می‌رود نسبت به حمایت و رعایت مفاد منشور اجتماعی دانشگاه اهتمام ورزند.
 
در پایان این منشور آمده است: اطمینان دارد که با رعایت اصول منشور اجتماعی و انجام اقدامات اجرایی ذکرشده، آرامش و نظم به فعالیت‌­های علمی، آموزشی و اجتماعی دانشگاه باز خواهد گشت و از آن پس، افرادی که در مسیر اجرای منشور فوق کارشکنی و یا از آن تخلف کنند، در برابر اقدامات خود مسئول خواهند بود.
 

انتهای پیام/

 

منتشر شده در شنبه 12 آذر 1401       کد خبر : 10714
آخرین اخبار
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب‌سایت محفوظ می‌باشد.
طراحی وب سایت : ایران طراح